Protestniki so s plakati "Gotof je" skandirali pred mestno hišo, v vhod metali jajca in na stopnišču prižgali nekaj sveč. Zagorelo je tudi nekaj bakel.

Ker so protestniki ovirali promet na ulici pred mestno hišo, so prišli posredovat policisti. A ko je množica postala še bolj razjarjena, so se policisti umaknili na stran in ulico začasno zaprli za promet.

Po eni uri protesta so se protestniki sprehodili po Mariboru in zažgali radar na Krekovi ulici, a ga je policija takoj pogasila. Nato so se vrnili pred mestno hišo in nadaljevali protest. Celotno dogajanje spremlja policija, ki se je medtem še okrepila.

Protest, ki ni bil uradno prijavljen, je sklicala skupina, ki se je organizirala prek Facebooka. Organizatorji niso znani, zato na protestu tudi ni bilo govornikov, prav tako ni uradnih navedb o številu udeležencev. Po ocenah prisotnih medijev se je število protestnikov gibalo med 400 in 600.

Protest je bil napovedan ob 16.30, pol ure pred prvotno predvidenim začetkom današnje izredne seje mestnega sveta, na kateri naj bi mestni svetniki na pobudo opozicije razpravljali o začasni prekinitvi radarskih meritev. A je župan Kangler sejo pred dnevi prestavil na zgodnejšo uro. Seja mestnega sveta se je končala okoli 15. ure, takoj po njej pa je Kangler zapustil stavbo, zato ga v času protesta ni bilo v njej.

Mariborski mestni svet zavrnil razpravo o radarjih, ti bodo še naprej merili

Mariborski mestni svet se je na zahtevo opozicije danes zbral na izredni seji, na kateri naj bi razpravljal o začasni prekinitvi meritev s spornimi radarji za merjenje hitrosti na cestah. Večina mestnih svetnikov se je odločila, da predloga opozicije na čelu s SD, ne bo podprla. Zato novi radarski sistem v Mariboru ostaja v veljavi.

Pobudniki izredne seje - dvanajst mestnih svetnikov iz vrst SD, Zelenih Slovenije, LDS, Neodvisne liste za Maribor, Slovenske Lipe, SNS in Kluba samostojnih svetnikov - so tik pred današnjim začetkom seje nekoliko spremenili gradivo in vse prej predlagane sklepe združili v en sam sklep.

"Sprejemanje takšnega gradiva bi bilo brezglavo, netransparentno in nezakonito"

V njem so pozvali računsko sodišče, da opravi revizijo pravilnosti in smotrnosti postopkov za vzpostavitev javno-zasebnega partnerstva za nadgradnjo in avtomatizacijo cestnega prometa v Mestni občini Maribor, ki jo je občina v vrednosti 30 milijonov evrov sklenila s podjetjem Iskra Sistemi. Dokler ne bi bile znane ugotovitve računskega sodišča, pa bi se po predlogu opozicije začasno prekinilo izvajanje pogodbe, kar vključuje tako nadaljnja investicijska vlaganja kot meritve na cestah.

Predsednik mestnega odbora za finance Boštjan Viher, ki prihaja iz Županove liste in SLS, je predlagal umik te edine točke z dnevnega reda seje, ker naj bi SD ne predložila ustreznega gradiva za sejo. "Sprejemanje takšnega gradiva bi bilo brezglavo, netransparentno in nezakonito," je dejal. Po njegovih besedah opozicijo v prizadevanjih za moratorij na radarje vodi predvsem populizem, pri tem pa ni upoštevala finančnih posledic takšnega ukrepa.

Očitki političnega izkoriščanja upora javnosti proti radarjem

Vodja svetniške skupine SD Tone Gačnik je vztrajal, da je gradivo ustrezno, saj so ga odobrile pristojne strokovne službe mestnega sveta. Finančnih ocen po njegovih besedah ni niti v rebalansu občinskega proračuna in načrtu razvojnih projektov, zato se mu zdi smešno, da ga zdaj zahtevajo pri pobudi za izredno sejo.

Koalicija na čelu z županom Francem Kanglerjem je predlagateljem izredne seje očitala politično izkoriščanje upora javnosti proti radarjem. Nadaljnje delovanje radarjev pa je zagovarjala z nejasnimi pravnimi in finančnimi posledicami morebitnega moratorija ter dejansko upočasnitvijo prometa v mestu, odkar ti radarji delujejo.

Opozicija je po drugi strani poudarjala, da je pogodba o javno-zasebnem partnerstvu sporna, javnost pa preveč razburjena, da bi s sistemom nadaljevali. "Tisti, ki imajo čisto vest, se ne bi smeli bati razprave o tem," je menila Melita Cimerman (Zeleni Slovenije). "Ne gre za politizacijo ampak ščitenje interesov mesta," je poudaril Tomaž Orešič (LDS).

Za umik razprave 24, za razpravo 12 mestnih svetnikov

Za umik razprave o moratoriju na radarje, ki je bila tudi edina točka dnevnega reda današnje seje, je glasovalo 24 mestnih svetnikov, za razpravo jih je bilo dvanajst. Zato so mestni svetniki po dveh urah, v katerih so obrazložili svojo odločitev glede umika te točke, sejo zaključili.

Župan Kangler je v izjavi za medije ponovno poudaril, da je bil ves postopek v skladu z zakonodajo, glavni namen novih radarjev pa skrb za varnost na cestah. Kot je dejal, bo sistem še naprej deloval, zadevo pa medtem že preučujeta protikorupcijska komisija in računsko sodišče. "Pogodba je takšna, kot mora biti," je zatrdil.

Avtomatsko detekcijo hitrosti vozil v Mariboru so začeli izvajati 16. oktobra in v samo 36 urah so zabeležili 5000 prekrškarjev. Že vse od njihove postavitve se vrstijo spletni pozivi k ukinitvi tega sistema in celo vandalizem, danes pa je ob 16.30 znova napovedan protest pred občinsko stavbo.

Za danes konec protestov

Protestniki so se razšli z vzklikom, da se vrnejo naslednji dan. Zaenkrat še ni jasno, ali je za torek znova sklican protest. Na spletni strani ga zaenkrat še niso napovedali.