Prva naj bi razkrila obtožbe o pedofilskih zlorabah nekdanjega BBC-jevega zvezdnika Jimmyja Savila, druga je razkrila obtožbe proti domnevnemu elitnemu pedofilu, sicer neimenovanemu nekdanjemu konservativnemu veljaku iz obdobja železne Margaret Thatcher, ki so se izkazale za zmotne.

Ni videl, ni slišal, ni govoril

George Entwistle, ki je prevzel krmilo BBC samo 54 dni pred sobotnim odstopom, se je izkazal za tako nesposobnega med velikimi in (pre)številnimi drugimi šefi, ki tvorijo orjaški vodstveni aparat BBC, da ga je eden izmed otoških nedeljnikov upodobil z dlanema na očeh, ušesih in ustih. Ni videl, ni slišal, ni govoril! Kot tri modre opice, ki poosebljajo pregovorno načelo »nič ne vidim, nič ne slišim, nič ne povem«. Entwistle je začasno preživel posledice odločitve BBC, da konec lanskega leta ne objavi že skoraj pripravljene oddaje, ki je vsebovala obtožbe o Savilu. Ni pa preživel odločitve o objavi neobjektivne, slabo in na hitro pripravljene oddaje, objavljene 2. novembra, v kateri je glavni sogovornik Steve Messham – nekdanji zlorabljeni stanovalec otroškega doma v Walesu – trdil, da ga je pred leti spolno zlorabljal nekdanji konservativni veljak. V oddaji ga ni imenoval, prijavil pa ga je policiji. Obtoženi se je konec minulega tedna, potem ko so ga številne strani na spletu razglasile za tega pedofila, oglasil sam. To je nekdanji zakladnik konservativne stranke, poslovnež, milijonar in eden izmed najboljših prijateljev Margaret Thatcher, ki ga je povišala v viteza britanskega imperija: sir McAlpine.

Sedemdesetletni trikrat poročeni nekdanji politik in oče treh otrok, ki zdaj živi v Italiji, je odločno zanikal vse pedofilske obtožbe, zagrozil s tožbami in dejal, da ga je Messham z nekom zamenjal. Messham je to v soboto potrdil. Dejal je, da je lorda po krivici obtožil spolnih zlorab, ker mu je policija pokazala napačno fotografijo. Lordu se je tudi opravičil.

Preveč šefov, premalo novinarjev

Entwistle se je v soboto selil z medija na medij, da bi rešil direktorski stolček. Ta se mu je iz ure v uro bolj tresel, ker je trdil, da spet – kot v primeru neobjavljene oddaje o Savilu – ni vedel za oddajo o pedofilskem škandalu v Walesu, čeprav jo je pripravljalo isto uredništvo elitne večerne informativne oddaje Newsnight, ki je bilo na udaru kritik, brez urednika in v precej kaotičnem stanju. Gotovo bi kot direktor, ki je hkrati odgovorni urednik, moral bdeti nad najbolj vročo medijsko in BBC-jevo novinarsko temo (pedofilijo), saj je ta povzročila največjo krizo najbolj znane radiotelevizijske hiše sveta. Priznal je celo, da oddaje ni niti gledal, »ker je bil zunaj«.

Šokantno je, da se avtorji oddaje niso pogovorili z obtoženim, čeprav so vedeli, o kom Messham govori, in da lordu niso dali besede. Toliko bolj, ker je objektivnost največja sveta krava BBC, na katerem mrgoli samovšečnih velikih in malih šefov. Njihovo število se kljub varčevalnim časom ni zmanjšalo. Njihovi previsoki zaslužki so se minimalno zmanjšali. Po drugi strani pa je BBC v zadnjih letih zelo zmanjšal število novinarjev, še bolj pa proračun za informativne oddaje.

Prihaja radikalna prenova

Predsednik BBC-jevega nadzornega sveta (BBC Trust) lord Patten je ocenil, da je bil to primer pošastnega novinarskega dela, sprejel odstop generalnega direktorja in dejal, da BBC nujno potrebuje temeljito, radikalno in strukturalno prenovo, da bi obnovil tisto, zaradi česar je bil vedno v prednosti pred drugimi mediji – zaupanje ljudi. Doma in po svetu. Vodstveno strukturo BBC pa je Patten primerjal kar z vrhom kitajske komunistične partije.