Podjetje Electronic Arts, znano tudi po vojaških računalniških igrah, jih je za dva dni najelo za svetovalce med nastajanjem svojega najnovejšega izdelka Medal of Honor: Warfighter, v katerem sicer ni operacije uboja bin Ladna, so pa druge naloge, kakršne tjulnji izvajajo v resničnosti, denimo napad na skrivališča somalijskih piratov. »Igra, ki so jo spisali aktivni pripadniki enot za najbolj občutljive operacije med svojim služenjem v tujini, navdihnjena z resničnimi grožnjami, postavi igralce v čevlje najbolj natančnih in discipliniranih bojevnikov,« je v reklami za igro zapisalo podjetje.

Discipliniranih? Morda na terenu, gotovo pa ne pri iskanju stranskega zaslužka, so ocenili na ameriškem obrambnem ministrstvu.

Najprej knjiga, zdaj igra

Sedmim članom tako imenovane enote šest, ki opravlja najzahtevnejše naloge Tjulnjev, so zaradi sodelovanja pri pripravi igre izrekli disciplinsko kazen, ki je le eno stopnjo nižja od vojaškega sodišča, še štirje pripadniki Tjulnjev pa so v preiskavi. Pentagon trdi, da so razkrivali zaupne podatke, kršili kodeks o »najvišji obliki etičnega obnašanja«, zanemarjali dolžnosti in zlorabili uradno opremo. Sedmerici so vzeli polovico plače za zadnja dva meseca in jim z disciplinskim postopkom za vedno zaprli vrata napredovanja, morda pa je njihove kariere sploh konec. Dva od kaznovanih sta imela naziv vodje enote.

»Ne dopuščamo nobenih odstopanj od pravil, ki določajo, kaj smo in kaj delamo kot pripadniki ameriške mornarice. Odločitev o izrečeni kazni pošilja jasno sporočilo vsem enotam, da veljajo za nas najvišja merila odgovornosti,« je v izjavi zapisal kontraadmiral Garry Bonelli, namestnik poveljnika mornariškega poveljstva za specialno vojskovanje.

Težava za ugled enot SEAL je, da so bila ta najvišja merila odgovornosti letos že nekajkrat na preizkušnji. Poleti je veliko prahu vzdignila knjiga nekdanjega člana enote šest, Matta Bissonnetteja, ki je sodeloval v operaciji uboja bin Ladna maja lani v pakistanskem Abbottabadu. V njej je podrobno opisal potek dogodkov v poslopju, kjer se je skrival bin Laden, navrgel nekaj podrobnosti, ki niso bile čisto v skladu z uradno verzijo, ter obtožil predsednika Baracka Obamo, da si je iz politične oportunističnosti prilastil zasluge za smrt bin Ladna. Pentagon še preučuje, ali oziroma kakšne postopke bo sprožil proti Bissonnetteju.

Priljubljene majice z napisi »enota šest«

Za pripadnike Tjulnjev velja, da naj ne bi javno izpostavljali ne sebe ne svojega dela, kar je eno od določil kodeksa. A pri tem ima po trditvah kritikov črno piko tudi sama ameriška vlada, ki naj bi z oskarjem nagrajeni režiserki Kathryn Bigelow omogočila vpogled v zaupne podatke pri pripravi njenega filma o lovu na bin Ladna, kar so trdili nekateri republikanci. Obtoževali so jo tudi, da želi s prikazovanjem filma pred volitvami pomagati Obami, pač v skladu s prepričanjem o demokratom naklonjenem Hollywoodu (kar pa ni vedno res – spomnimo se Clinta Eastwooda in njegovega pogovora s praznim stolom na konvenciji republikanske stranke). Bigelowova je premiero vseeno premaknila na povolilni čas. Obenem je sam vodja poveljstva specialnih operacij William McRaven letos odobril nekaj publicitete za tjulnje med nastajanjem filma Dejanje poguma, ki govori o reševanju ugrabljenega agenta Cie.

Naraščanje priljubljenosti in prepoznavnosti enote šest specialnih enot je posledica odmevnosti uboja bin Ladna, ki ga štejejo za poseben dosežek in ki ga je tudi Bela hiša medijsko silovito izpostavila (mnoge druge njihove operacije so zaupne). Tako se zdaj v ZDA prodajajo majice z napisi enote šest, podobno kot je že ves čas denimo mogoče kupiti oblačila z napisi FBI ali NYPD. Pentagon bo morda skušal ustaviti ta trend medijske izpostavljenosti, vsekakor pa si trenutno manejo roke vsaj pri podjetju Electronics Arts, ki je z ukrepanjem Pentagona dobilo velikansko brezplačno publiciteto za svoj izdelek. Koliko so pripadnikom Tjulnjev plačali za svetovalno vlogo, ni znano, prav tako ne, kakšne skrivnosti naj bi ti med nastajanjem igre razkrivali.