Sirski nacionalni svet se je znašel pred ključno odločitvijo združevanja celotne opozicije proti režimu Bašarja Al Asada, Zahod in tudi sosednje arabske države želijo takšno rešitev in nanjo vežejo tudi humanitarno in morebitno vojaško pomoč, a za zdaj tovrstne enotnosti med sirskimi uporniki še ni. Razmere v tej državi medtem postajajo vse bolj napete, dnevno pa Sirijo zapusti več tisoč beguncev. Turčija jih je doslej sprejela že čez 120.000, med njimi več visokih sirskih častnikov, saj je samo včeraj tam zatočišče poiskalo enajst sirskih polkovnikov in dva generala.

Opozicijsko srečanje pod okriljem Arabske lige v Dohi še ni prineslo zaželene združene uporniške fronte. Večina udeležencev tamkajšnjega sestanka niti nima prave zveze z dogajanjem v Siriji, saj so že leta na protirežimskih okopih zunaj te države, predvsem pa krovni sirski nacionalni svet ni uspel združiti uporniški sil. Eden vidnih disidentov Riad Seif se je zato zavzel za oblikovanje bolj konsistentne opozicije, ki bi združila Sirce v eksilu in notranje protirežimske sile, a je to zgolj nova delitev v že tako razdeljeni sirski opoziciji. V Dohi se niso dokopali do nobene skupne rešitve, edini dogovor, ki so ga sprejeli, je bil, da bodo vodilni nacionalnega sveta v eksilu v prihodnje več pozornosti posvetili skupinam, ki se režimu upirajo znotraj same Sirije.

Sestanek v Dohi je bil namenjen združevanju sil v boju proti Bašarju Al Asadu, ki je pred dnevi ponudbo o varnem umiku v tujino zavrnil z besedami, da bo »živel in umrl v Siriji«. Če se bodo uspeli v uporniških vrstah sporazumeti, bodo oblikovali 60-člansko politično vodstvo, v katerem bo sirskemu nacionalnemu svetu pripadla dobra tretjina sedežev, vodstvom v posameznih provincah 14 in preostalim aktivistom znotraj Sirije preostalih 34 sedežev. Tako razširjeno začasno vodstvo Sirije naj bi se sestalo z mednarodnimi predstavniki v Maroku, si pridobilo uradno priznanje kot legitimni predstavniki Sirije in dostop do denarne pomoči pri upravljanju t. i. osvobojenih ozemelj.