Minister Gorenak je novinarjem po seji vlade zatrdil, da kazenske ovadbe zoper neznanega storilca, ki jo je vložil DZ zaradi izginotja podpisov pod pobudo Sindikata KNG za referendum, še ni videl. Če bo do nje prišlo, pa jo razume kot ovadbo, s katero je treba poiskati domnevnega storilca domnevnega kaznivega dejanja. "Začeli pa bomo v DZ," je dodal.

O odgovornosti vpletenih ne bi govoril

O tem, kakšna je odgovornost različnih vpletenih, Gorenak pravi, da danes sploh ne bi govorili. Sicer je poudaril, da ne bo obtoževal državnega zbora, vendar pa je po njegovih besedah treba ugotoviti, kaj bi v tem primeru kdo moral storiti oz. kako ravnati. "Gre predvsem za evidentiranje na vhodu," je jasen minister.

Na vprašanje, ali bi bilo prav, da bi odgovornost prevzela generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik, je odgovoril podobno. Za vse podobne primere namreč po njegovih besedah velja, da nastane zmešnjava, če dokumenta tisti, ki ga sprejme, ne evidentira. Ob tem je dodal, da je uredba glede tega jasna in da jo je treba spoštovati.

Razrešitev Gorenaka in odstop Viranta

Pozitivna Slovenija je sicer premiera Janeza Janšo v sredo pozvala, naj Gorenaka v treh dneh razreši, sicer napoveduje interpelacijo bodisi zoper ministra bodisi zoper vso vlado. Gorenak ob tem ocenjuje, da opozicija večkrat "pretirava", poleg tega pa so po njegovem mnenju moralni standardi te vlade tako visoki, da bo vsakdo, ko bo ugotovil, da je to potrebno, tudi odstopil. Spomnil je, da je imel v sredo tudi sam pripravljeno odstopno izjavo, vendar meni, da ni kriv in je zato ni podal.

Pozitivna Slovenija je k odstopu pozvala tudi predsednika DZ Gregorja Viranta, vendar je ta že dejal, da ne vidi razloga za odstop, saj da je DZ težavo celo zaznal in jo tudi razrešil.

Gorenak pa si, kot je še dejal, ne želi, da bi se zaradi vsega tega zapleta s podpisi zapletli tudi odnosi v koaliciji.

DZ je podpise za referendumsko pobudo znova poslal ministrstvu za notranje zadeve. Virant predvideva, da jih bo tokrat dovolj. Tako bo najverjetneje v ponedeljek razpisal rok za zbiranje 40.000 podpisov za zahtevo referenduma.

KSJS: Za "napako" s podpisi treba prevzeti odgovornost

Sklep Viranta, da je to, kdo je storil "napako" pri predaji podpisov, nemogoče ugotoviti, je za Konfederacijo sindikatov javnega sektorja (KSJS) nesprejemljiv. Sprašujejo se, kako naj bodo gotovi, da se podpisi ne bodo znova "izgubili", in zahtevajo, da predsednik DZ in notranji minister prevzameta odgovornost.

KSJS poudarja, da je nedopustno, da si "odgovorna funkcionarja institucij, ki sta 'napako' zagrešili, za ogrožanje ustavno opredeljene pravice državljank in državljanov do naknadnega referenduma umijeta roke in ne prevzameta odgovornosti".

V sindikalni centrali, ki zastopa 74.000 zaposlenih v javnem sektorju, so prepričani, da je mogoče nezaupanje v ključne institucije demokracije odpraviti le tako, da se ugotovi, kako je mogoče, da so podpisi, ki so jih zbrali sindikati, izginili.

"Državni zbor in ministrstvo za notranje zadeve morata zagotoviti sindikatom in drugim, da se to ne bo več zgodilo in da prevzemata odgovornost," so še zapisali.

Erjavec: Očitno s podpisi za referendum niso ravnali v skladu z navodili DZ

Očitno je, da se s podpisi pod pobudo sindikata KNG za začetek postopkov za referendum o zakonu za sanacijo bank ni ravnalo tako, kot narekujejo navodila DZ, je prepričan prvak DeSUS Karl Erjavec. Po njegovem mnenju je treba najprej ugotoviti, zakaj je prišlo do napake, kdo ni spoštoval predpisov in kdo je za zaplet odgovoren.

"To se ne bi smelo zgoditi. Vem, da obstaja posebno navodilo, kako ravnati s podpisi za referendum. Če bi skrbno ravnali, se to ne bi zgodilo," je po današnji seji vlade v izjavi novinarjem dejal Erjavec. Ob tem je sicer poudaril, da ni tisti, ki bi lahko presojal in ugotavljal, kdo je odgovoren za zaplet s podpisi oziroma za njihovo izginotje.

Razume sicer potezo Pozitivne Slovenije, ki je predsednika DZ Gregorja Viranta pozvala k odstopu, premiera Janeza Janšo pa, naj v treh dneh razreši ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka. SD pa je Gorenaka pozval k odstopu. Kot je dejal Erjavec, je logično, da opozicija grozi z interpelacijo ministra. Vendar je po njegovem mnenju najprej treba ugotoviti, zakaj je prišlo do napake, kdo ni spoštoval predpisov in kdo je za to odgovoren.

Če se bo v ponovnem preverjanju izkazalo, da je podpisov za začetek postopkov za referendum dovolj, naj se začne postopek zbiranja podpisov za zahtevo referenduma, se je še zavzel Erjavec. Obenem pa je pojasnil, da bo vlada tudi v tem primeru zahtevala ustavno presojo.