Barack Obama se je kmalu po razglasitvi rezultatov volitev najprej javil prek twitterja, kjer je zapisal: »To se je zgodilo zaradi vas. Hvala,« kasneje pa še dodal: »V vsem tem smo skupaj. Takšna je bila kampanja, takšni smo mi. Hvala.«

Obama je po začasnih rezultatih na torkovih predsedniških volitvah osvojil več kot 300 glasov elektorjev, za izvolitev pa jih je potreboval 270 od skupno 538. Podatka o volilni udeležbi še niso objavili. Obama je osvojil večino držav, v katerih je zmagal leta 2008. Izgubil je le Severno Karolino in Indiano, na Floridi pa glasov še niso do konca prešteli, vendar Obama tam vodi.

Obama je magično mejo presegel takoj po tistem, ko so ameriške televizije razglasile njegovo zmago v zvezni državi Ohio, ko je bilo tam uradno preštetih šele 74 odstotkov vseh glasov. Od tega jih je Obama dobil 49,7 odstotka, Romney pa 48,6 odstotka.

Tako so se razglasitve rezultatov veselili na ameriških ulicah:

Volitve so sicer potrdile obstoječe stanje. Republikancem se obeta povečanje števila guvernerskih položajev z 29 na 31 ali 32. V predstavniškem domu so večino obdržali republikanci, v senatu pa jo je demokratom uspelo celo povečati za sedež, če bosta oba neodvisna senatorja še naprej sodelovala z njimi. Pred volitvami so imeli demokrati z dvema neodvisnima senatorjema 53 sedežev, republikanci pa 47.

5.35 (po srednjeevropskem času): Za zmago bi moral Romney uprizoriti velik zmagovalni pohod v nihajočih državah, na koncu pa je po vrsti izgubil v New Hampshireu, Iowi, Wisconsinu in na koncu, ključno, v Ohiu, državi, ki je še enkrat upravičila sloves reka: tako kot voli Ohio, tako voli nacija. S to zmago se je Obama povzpel do 275 elektorskih glasov, Romney je zaenkrat ostal pri 206, rezultati v nekaj državah pa so še naprej negotovi, a ne več odločilni.

Uspeh Obame so demokrati dopolnili z osvojeno večino v senatu, medtem ko bodo republikanci pričakovano še naprej večinska stranka v predstavniškem domu kongresa.

5.20: Obama je zmagal v več zahodnih državah, kar ni bilo presenečenje. Romney je imel nekaj upanja, ko so mu prisodili zmago v nihajoči Severni Karolini. Toda s porazom v Ohiu in še pred tem New Hampshireu ter na koncu vendarle tudi v Wisconsinu je bila njegova usoda zapečatena.

5.00: Natanko ob peti uri zjutraj po slovenskem času oziroma ob desetih zvečer po čikaškem so leta 2008 razglasili Baracka Obamo za zmagovalca volitev. Da je letošnja volilna noč daljša, ni presenečenje, saj so pred štirimi ankete napovedovala precej gladko zmago demokrata nad senatorjem Johnom McCainom, kar se je na koncu tudi zgodilo. Osvojil je 365 elektorskih glasov, McCain pa 173. Precej manjša je bila razlika v samih oddanih glasovih - Obama jih je dobil sedem odstotkov več od McCaina. Še štiri leta nazaj je bilo potrebno na zmagovalca čakati do srede zjutraj po ameriškem času, in sicer zaradi nepravilnosti na voliščih v Ohiu. Leto 2000 pa je bilo tako ali tako zgodba zase.

4.40: Zapisali smo že, da je televizija Fox za zmagovalca Wisconsina razglasila Obamo, kar bi zožilo poti Romneyja v Belo hišo. Toda rezultati na njihovi spletni strani obenem pravijo, da ima Romney dva odstotka oziroma 16.000 glasov prednosti po 24 odstotkih preštetih glasov. Ameriške televizije so v preteklosti že znale prehitro napovedati zmagovalca, toda v tem primeru gre za posebej čudno napoved, saj Romney vodi, rezultati vzporednih volitev pa so bili tako tesni, da zmage Obami na njihovi podlagi ni prisodila nobena druga večja televizijska postaja (kot smo zapisali, imajo vse iste rezultate vzporednih volitev). Zaradi tega velja objavljeno zmago Obame v Wisconsinu zaenkrat postaviti nazaj pod vprašaj.

4.25 : Zdaj namreč kaže, da brez zmage v Ohiu ne more v Belo hišo, tudi če osvoji vseh preostalih šest nihajočih držav, vključno s Florido. V Ohiu po delnih izidih vodi Obama, zelo tesno pa vodi tudi na Floridi po 87 odstotkih preštetih glasov.

Obama je medtem pričakovano zmagal še v Minnesoti in ima 167 elektorskih glasov, Romney pa prav tako pričakovano v Utahu in jih ima 158.

3.45: Ta država sicer prinaša le štiri elektorske glasove, ki pa bi bili ob zelo tesnem izidu lahko odločilni. New Hampshire je bil ena devetih nihajočih zveznih držav in druga zapored, kjer je zmagal Obama po Wisconsinu. Ob štirih bodo zaprli volišča v še štirih zveznih državah, med drugim tudi v edinih dveh še preostalih nihajočih, Iowi in Nevadi.

3.45 : Republikancem bolj naklonjena televizijska postaja FOX je kot prva Obamo razglasila za zmagovalca v Wisconsinu, kjer je Mitt Romney upal na zmago tudi zato, ker od tam prihaja njegov podpredsedniški kandidat Paul Ryan. To je zdaj še otežilo Romneyjevo pot do Bele hiše. Televizijska postaja MSNBC, ki je bolj naklonjena demokratom, pa je razglasila zmago Obame v Pensilvaniji, kar so sicer napovedovale tudi ankete, a so jo nekateri analitiki vendarle pogojno uvrščali med nihajoče države, Romney pa je upal na presenečenje. Pensilvanija sicer v zadnjem obdobju redno voli za demokratske predsedniške kandidate, iz države pa so poročali tudi o zapletih. Od volilcev so na nekaterih voliščih zahtevali osebni dokument s fotografijo, čeprav je sodišče pred volitvami izrecno razsodilo, da to ne sme biti pogoj za udeležbo na volitvah.

3.30: Po več kot sedmih milijonih preštetih glasov, kar predstavlja dobre tri četrtine vseh, Mitt Romney na Floridi vodi pred Barackom Obamo za vsega 636 glasov. Zakoni Floride določajo, da je ponovno štetje obvezno, če je razlika med kandidatoma manjša od pol odstotne točke. Nekoliko manj tesno je v Ohiu, kjer Obama vodi za šest odstotkov, a tudi tam obstaja možnost, da bo potrebno na razglasitev zmagovalca počakati do preštetja predčasno oddanih glasovnic, kar se bo zgodilo šele 17. novembra. Če bi kateri od kandidatov dobil potrebno večino 270 elektorskih glasov tudi brez Ohia, to ne bo posebej pomembno. V nasprotnem pa bi volilni rezultat lahko torej za poldrugi teden obvisel v zraku.

3.18: Romney je zmagal v še sedmih zveznih državah in ima 149 elektorskih glasov, Obama pa še v treh, med drugim v Michiganu, in ima 123 elektorskih glasov. Nekaj držav je zopet takšnih, kjer zmagovalca še ni mogoče napovedati, med njimi pa sta tudi nihajoči državi Wisconsin in Kolorado. Tako v nobeni od sedmih nihajočih držav, kjer so že zaprli volišča, še ni zmagovalca. Ameriške televizije medtem tudi napovedujejo, da bodo republikanci, pričakovano, obdržali večino v predstavniškem domu kongresa.

2.45: Ti so že začeli kapljati tudi iz Floride, Ohia in drugod. Na Floridi po petini preštetih glasov Obama vodi za dva odstotka, v Ohiu pa po četrtini preštetih glasov celo za osemnajst odstotkov, a gre še vedno za precej delne izide, saj je mogoče, da so prej prišli rezultati iz večjih urbanih središč, ki so predsedniku bolj naklonjena. Bolje mu kaže tudi v New Hampshireu. Romneyju se zmaga nasmiha v Severni Karolini in Virginiji, kjer ima trenutno dvanajst odstotkov prednosti. Medtem so razglasili še tri sicer pričakovane zmage Romneyja, in sicer v Tennesseeju, Alabami in Arkansasu, kar mu je prineslo dodatnih 26 elektorskih glasov. Zdaj jih ima 82, Obama pa 64.

2.30: Romney močno vodi med moškimi in ženskimi belopoltimi volilci, v vseh drugih etničnih skupinah pa z velikim naskokom zmaguje Barack Obama, kažejo rezultati vzporednih volitev agencije Reuters in agencije za tržne raziskave Ipsos. Med belopoltimi moškimi Romney vodi pred Obamo za dvajset odstotkov, med belopoltimi ženskami pa je njegovo vodstvo pred Obamo večje od desetih odstotkov, kaže anketa.

2.15: Zaprla so se volišča na Floridi, vzporedne volitve pa kažejo na en odstotek prednosti Obame, kar je premalo za napoved zmagovalca. Tudi v New Hampshireu je rezultat tesen, tako da nocoj še nismo dobili zmagovalca v nobeni od petih nihajočih držav, kjer so se volišča že zaprla. Ob dveh so se sicer zaprla volišča v šestnajstih zveznih državah in okrožju Washington DC. Obama je sodeč po vzporednih volitvah slavil v sedmih in Washingtonu DC ter dobil 61 elektorskih glasov, skupno jih ima tako 64. Zmagal je tudi v Massachusettsu, domači državi Mitta Romneyja, in v svojem domačem Illinoisu. Romney je zmagal v Oklahomi, dobil še sedem elektorskih glasov in jih ima 56. Rezultati v osmih zveznih državah, kjer so se volišča zaprla ob dveh, so še pretesni, da bi napovedovali zmagovalca. Med njimi je poleg Floride in New Hampshirea tudi Pensilvanija.

1. 50: Florida je volilno najbolj razvpita ameriška zvezna država, kjer je volitvam leta 2000 sledilo pravdanje, George Bush pa je zmagal šele po razsodbi vrhovnega sodišča 35 dni po volitvah. Ala Gorea je premagal za vsega 537 glasov. Ankete so tokrat kazale na drobno prednost Romneyja.

1. 42: V Prince Wiliams in nekaterih drugih krajih Virginije so pred volišči še vedno dolge vrste volilcev, Obamov štab jih naroča naj ne zapustijo vrste, ker bodo lahko volili, če so bili tam pred sedmo zvečer. Podobno se dogaja v Pensilvaniji. Obamova kampanja ima povsod svoje pravnike. (am)

01.40: V Ohiu dajejo vzporedne volitve Obami tri odstotke prednosti pred Romneyjem, kar pa je premalo, da bi ga razglasili za zmagovalca. Povsem mogoče je, da bodo odločali predčasno oddani glasovi, ki pa jih bodo prešteli šele čez deset dni. V še eni nihajoči državi, Severni Karolini, imata oba kandidata 49 odstotkov glasov. Romney je pričakovano zmagal v Zahodni Virginiji in dobil še pet elektorskih glasov.

01.24: Obama bi z zmago v Ohiu naredil velik korak k zmagi, Romney pa bi si s tamkajšnjim porazom zelo otežil pot v Belo hišo. Ohio je že dlje časa nihajoča država in ima dober nos za predsednike: v zadnjih 140 letih se je le dvakrat v zgodilo, da zmagovalec Ohia ni bil tudi skupni zmagovalec volitev. Obama si je nekaj glasov tam gotovo pridobil z državnim reševanjem ameriške avtomobilske industrije, saj je Ohio za Michiganom druga najmočnejša država v tem sektorju. V državi, ki ima ekonomijo velikosti Belgije, so se v zadnjem letu tudi obrnili ekonomski trendi - po tistem, ko se je Ohio spopadal z recesijo že pet let pred izbruhom ekonomske krize, je v zadnjem letu dni nekoliko posvetilo sonce in s tem v tej ključni zvezni državi otežilo Romneyjevo strategijo, da prikaže Obamov program oživljanja gospodarstva kot zgrešeno pot.

01.10: Ob eni uri zjutraj so se zaprla vsa volišča v šestih zveznih državah, med drugim tudi v Virginiji, ki je ena devetih nihajočih držav. Rezultat vzporednih volitev tam kaže, da sta Romney in Obama dobila vsak 49 odstotkov glasov. Sodeč po vzporednih volitvah je Obama pričakovano zmagal v Vermontu (3 elektorski glasovi), Romney pa v Kentuckyju (8) in verjetno v Indiani (11). Rezultati vzporednih volitev niso na voljo za Georgio (16) in Južno Karolino (9), kjer pa zmaga Romneyja nikoli ni bila vprašljiva. Slednji ima tako zaenkrat 44 elektorskih glasov, Obama pa 3.

00.58: Za dveletni mandat bodo izbrali vseh 435 članov predstavniškega doma in tretjino od stotih senatorjev, ki imajo šestletni mandat. Po napovedih bodo republikanci obdržali udobno večino v predstavniškem domu, demokrati pa tesno večino v senatu. Volili bodo tudi enajst guvernerjev.

00.44: Vzporedne volitve izvaja konzorcij, ki ga je skupaj ustanovilo pet največjih televizijskih postaj in agencija Associated Press. Rezultate pred objavo skrbno skrivajo v posebni sobi v New Yorku. Konzorcij so ustanovili po spornih volitvah leta 2000, ko so televizije prehitro razglašale zmagovalca na Floridi. Zaradi tega so odtlej tudi nekoliko bolj previdne in na zaslon v primeru zelo majhne prednosti enega ali drugega kandidata raje napišejo »too close to call« - pretesno, da bi razglasili zmagovalca. Letos vzporednih volitev sicer ne bodo izvajali v nekaterih zveznih državah, kjer je zmagovalec znan in kjer ni niti napetih volilnih bitk za sedeže v kongresu, ki ga prav tako volijo danes. Prve rezultate vzporednih volitev je pričakovati ob enih, torej čez dobrih petnajst minut, ko se bodo zaprla vsa volišča v šestih zveznih državah.

00.27: V ZDA ne poznajo volilnega molka. Vrhovno sodišče je presodilo, da bi ta pomenil kršitev svobode govora, zato je iskanje podpore na volilni dan omejeno le v tesni okolici samih volišč. Tako je Romney še danes obiskal Pensilvanijo in Ohio, tam sta bila tudi oba podpredsedniška kandidata Paul Ryan in Joe Biden in prišlo je celo do nerodnega srečanja letal na letališču v Clevelandu. Obama je ostal v Chicagu, a tudi ni stal križem rok, pač pa je teren »obdeloval« po telefonu.

7. november, 00.12: Kaj so nihajoče države in zakaj so tako pomembne? Ameriški volilni sistem je takšen, da je vsaka zvezna država ločena volilna enota. Kandidat, ki zbere vsaj en glas več od nasprotnika, pobere vse njene elektorske glasove (z dvema manjšima izjemama). Število elektorskih glasov posamezne države je sorazmerno s številom prebivalstva. Kalifornija kot najštevilčnejša jih ima 55, Teksas 38 in tako naprej. Vseh elektorskih glasov je 538, za zmago jih je torej potrebno zbrati 270.

Glede na ankete so analitiki s statistično zanesljivostjo napovedali zmagovalca v 41 zveznih državah in okrožju Washington DC. Obama naj bi imel tako zagotovljenih 237 elektorskih glasov, Romney pa 191.

Odločitev o zmagovalcu bo torej padla v devetih nihajočih zveznih državah, ki imajo skupaj 110 elektorskih glasov. V teh državah je bil rezultat anket pretesen za statistično zanesljivo napoved zmagovalca. Te države so Florida (29 elektorjev), Ohio (18), Severna Karolina (15), Virginija (13), Wisconsin (10), Kolorado (9), Iowa (6), Nevada (6) in New Hampshire (4). Nekateri k tem državam prištevajo še Pensilvanijo (20) in Michigan (16), drugi ocenjujejo, da je zmaga Obame tam zanesljiva. Kandidata sta tem državam namenila daleč največ pozornosti in tam tudi porabila daleč največ denarja, v ospredju pa sta bila »volilna kronska dragulja« Florida in Ohio.

Če gre torej verjeti anketam in ima Obama že zagotovljenih 237 glasov, potrebuje za slavje denimo le še zmagi na Floridi in v New Hampshireu, pa bo že dosegel število 270, medtem ko bi moral Romney slaviti v večini nihajočih držav.

6. november, 23.35: Ne Indiana ne Kentucky ne štejeta med tiste zvezne države, kjer zmagovalca ni bilo mogoče statistično zanesljivo napovedati, saj bo sodeč po anketah v obeh slavil Mitt Romney.

Iz nekaterih zveznih držav poročajo o dolgih vrstah pred volišči - med drugimi tudi v Virginiji in Floridi, ki sodita med približno deset odločilnih nihajočih držav, ki bodo ključne za zmago Romneyja ali Baracka Obame. Kot pravijo predstavniki na voliščih, bodo glas lahko oddali vsi, ki bodo v vrsti do ure, ki je določena za zaprtje volišč, to pa bi torej precej zavleklo samo glasovanje.