Najprej v državo z najmanj napredka

Skupni obisk Clintonove in Ashtonove v Bosni in Hercegovini, Srbiji in na Kosovu je močan signal regiji, predvsem pa tem trem državam, naj nadaljujejo reforme, ki se jih od njih zahteva na poti v EU. Obenem je to verjetno tudi poslovilna turneja zunanje ministrice Clintonove v teh krajih, če se bo po novembrskih predsedniških volitvah res umaknila s položaja.

Clintonova je sinoči najprej prispela v Bosno in Hercegovino, kjer se ji bo Ashtonova na pogovorih pridružila danes. Država je najbolj zaostala na poti v EU in je edina nekdanja jugoslovanska republika, ki zaradi neizpolnjevanja pogojev še ni vložila prošnje za članstvo. Glavna zahteva so ustavne spremembe, tako da bi lahko tudi pripadniki etničnih manjšin kandidirali za položaje v predsedstvu in zgornjem domu parlamenta. To od BiH zahteva razsodba evropskega sodišča za človekove pravice. Razklanost po etnični pripadnosti pa duši tudi praktično vsako drugo resnejšo reformo. Neimenovani predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je za tuje agencije že pred obiskom Clintonove namignil, da bo v tem duhu oblikovano tudi njeno današnje sporočilo politikom v BiH. »Že do zdaj se nismo zadrževali pri izražanju razočaranja, ker voditelji interese države zapostavljajo na račun interesov strank po ozkih etničnih linijah,« je rekel.

Varovalo ju bo štiri tisoč policistov

Potem bosta šefici diplomacij iz Sarajeva odleteli v Beograd, kjer bo za njuno varnost skrbelo štiri tisoč policistov. Sestali se bosta z Dačićem in predsednikom Tomislavom Nikolićem. Obisk prihaja po nedavnem sestanku Dačića s kosovskim premierjem Hashimom Thaçijem v Bruslju, ki naj bi odprlo pot obnovi pogovorov med državama. Še pred tem oblasti v Beogradu in Prištini pripravljajo platformo za pogovore. Kar zadeva Srbijo, bodo po ocenah srbskih analitikov med ključnimi vprašanji stopnja avtonomije severnega dela Kosova, odnos do inštitucij na Kosovu, energetika in telekomunikacije.

Del srbske opozicije se ob tem sprašuje, zakaj Clintonova prihaja prav v času oblikovanja platforme. Podpredsednik Koštuničeve Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić je po poročanju srbskih medijev dejal, da bosta gostji dodatno pritisnili za priznanje Kosova v zameno za določitev datuma začetka srbskih pogajanj z EU.

Pogovori med Beogradom in Prištino so se pod okriljem Evropske unije začeli marca 2011, pred srbskimi spomladanskimi volitvami pa so jih prekinili. Po nedavnem srečanju Dačića in Thaçija se pričakuje nov zagon.

Ashtonova in Clintonova bosta nato obiskali Kosovo, ki prav tako pripravlja platformo za pogovore s Srbijo. Clintonovo bodo tam gotovo pričakali zelo toplo, saj je zveza Nato v času predsedovanja njenega soproga posredovala proti Srbiji, kar je bil začetek poti do kosovske samostojnosti, Billu Clintonu pa so v Prištini postavili spomenik. Clintonova bo nato sama odpotovala še v Albanijo in na Hrvaško.