Vzorci se razlikujejo glede na odvzete pravice

ZDUS se je odločil, da bo oškodovanim upokojencem pomagal z osveščanjem o pravnih postopkih. Na spletni strani so ponudili vzorce tožb za udeležence NOB in druge vojne veterane, udeležence španske vojne, narodne heroje in nosilce Partizanske spomenice 41, družinske člane padlih borcev NOB, žrtve vojnega nasilja, delavce ministrstva za notranje zadeve in zavodov za izvrševanje kazenskih sankcij, uživalce administrativnih pokojnin po zakonih o notranjih zadevah, poslancih, o vladi, o obrambi, o prekrških, o sodniški službi, pa tudi za uživalce akontacij pokojnin, ki bi jih bil dolžan izplačati nosilec zavarovanja iz katere od drugih držav, nastalih na območju nekdanje SFRJ, za osebe, ki jim je v pokojninsko dobo vštet čas neupravičenega kaznovanja iz političnih razlogov oziroma neupravičenega odvzema prostosti, uživalce vojaških in izjemnih pokojnin.

Upokojencem, ki se bodo odločili za tožbo bo ZDUS pomagal tudi v nadaljnjem postopku. Vzorce tožb bodo pošiljali tako na naslove vseh društev upokojencev po vsej državi, dostopni pa so tudi na sedežu ZDUS v Ljubljani. Pomoč upokojencem v zvezi s tožbami nudijo tudi preko telefona.

''Želimo povrniti zaupanje v pravno državo''

Z akcijo so začeli na pobudo prizadetih upokojencev, njihova reakcija pa je več kot pozitivna. Po pričakovanjih ZDUS se bo nanjo odzvalo med 10 in 12 tisoč upokojencev. ''Odzivi nas vzpodbujajo, da nadaljujemo z akcijo vse dokler ne bomo dosegli našega cilja, ki smo ga podali tudi v pobudi za oceno ustavnosti in zakonitosti 143. člena ZUJF,'' pove Kastelčeva.

''Naš objektivni cilj akcije je doseči spoštovanje ustavnosti in zakonitosti za vse upokojence, ne glede na to, v katero kategorijo spadajo,'' pove Kastelčeva. ''Želimo vplivati na pristojne državne organe in pa državljanom ponovno povrniti zaupanje v pravno državo, ki je zadnje čase povsem izgubljeno.''

Socialna varnost ni le golo preživetje

Kastelčeva sicer prizna, da v tožbah najverjetneje ne bodo uspešni ''dokler ne bo Ustavno sodišče sprejelo odločitve o protiustavnosti in nezakonitosti 143. člena ZUJF-a.'' Če bo ugotovitev Ustavnega sodišča drugačna, bodo izkoristili tudi druga pravna sredstva, kot je tožba na evropsko sodišče. ''Mnogo upokojencev je dalo celo pobudo za zbiranje sredstev v te namene.'' Morebitna skupna tožba iz pravno formalnih razlogov ni možna, saj gre za tožbe zoper individualne odločbe.

ZDUS si sicer že vse odkar je vlada v okviru vladnega varčevanja začela nižati tudi pokojnine prizadeva za pomoč upokojencem. ''143. člen ZUJF-a je neustavno posegel v pravico do pokojnine in s tem tudi v pravico do socialne varnosti. Ta ne pomeni zgolj minimalnih sredstev za preživetje, pomeni tudi jamstvo določene višine sredstev, na katere lahko upokojenci računajo in si z njimi zagotavljajo kontinuiteto določene ravni življenjskega standarda,'' meni Branka Kastelic. ''Vlada je sprejela stališče, da ne bo posegala v pokojnine, nižje od 622 evrov. Nikakor ne moremo sprejeti vladnega stališča, da je pokojnina nad tem zneskom visoka.''