In dodala: »Zamislite si družino, kjer so bili starši leta 2010 zaposleni, z rednimi dohodki, leta 2011 in 2012 pa so brez dohodkov. Praviloma so to ljudje, ki so imeli prej tako nizke dohodke, da si prihrankov niso mogli ustvariti.« Čebašek-Travnikova je spomnila tudi na krivično zakonodajo, saj marsikdo zaradi nekaj kvadratnih metrov zemlje, ki jo je podedoval, presega cenzus premoženja, zato je ob socialne pravice, zemlje pa ne more prodati, ker je noče nihče kupiti. Ti ljudje so, poudarja varuhinja, izgubili otroške dodatke in njihovi otroci pravico do brezplačnih kosil, malice.

Zdenka Čebašek - Travnik obžaluje, ker večina priporočil dosedanjih varuhov človekovih pravic ni bila uresničena. Še več, zaradi priporočil, ki jih je priložila svojemu zadnjemu poročilu, se je v državnem zboru razvnel politični spopad, in to zgolj zaradi njenega predloga, naj državni zbor vsem institucijam in funkcionarjem svetuje, naj upoštevajo priporočila varuha človekovih pravic. »To je privedlo do tega – morda je bil to tudi skrivni namen –, da se zavlačuje z obravnavo letnega poročila varuha v državnem zboru,« domneva Čebašek-Travnikova.

Na vprašanje, čemu sploh letna poročila, ko pa jih pristojni ne upoštevajo, odgovarja: »Letna poročila varuha so bila in bodo ostala dokument nekega časa. Dokument časa, v katerem so modri ljudje ugotavljali in predlagali pametne stvari, pa niso bili uslišani. Če bi takratna Janševa vlada leta 2008 vsaj prisluhnila temu, kar smo o revščini govorili tukaj v državnem svetu, in se pripravila na sistemske ukrepe, povezane z revščino, potem danes ne bi poslušali žalostnih zgodb o lačnih otrocih, ne bi zbirali zasebnih sredstev za to, da ti ljudje lahko preživijo, in ne bi imeli revnih zaposlenih, ki čeprav opravijo polni delavnik, s plačo ne morejo preživeti družine.« Tudi na področju okolja je po mnenju varuhinje tako: »Če bi tisti, ki naj bi prebrali naše publikacije, biltene v zvezi z varovanjem okolja, to storili, bi se verjetno lahko izognili tudi zadnjemu pozdravu finančne narave, ki smo ga dobili od EU – plačevanju kazni v zvezi z varovanjem okolja.«

Zdenka Čebašek - Travnik je tudi spomnila, da je tudi njen predhodnik Matjaž Hanžek leta 2004 takratnega predsednika vlade Janeza Janšo svaril pred hudim problemom, s katerim se spopadamo danes – z množičnim neplačevanjem prispevkov za zaposlene. »Pa ni bil niti uslišan niti razumljen,« je dejala.