Sekretar kubanskega državnega sveta Homero Acosta je v sredo zvečer na soočenju na državni televiziji napovedal, da namerava kubanska vlada »normalizirati začasne obiske ilegalnih emigrantov« pod pogojem, da je preteklo več kot osem let od njihovega ilegalnega odhoda s Kube oziroma od takrat, ko jim je bil vstop v državo prepovedan. Ukrep velja tudi za »visoke strokovnjake s področja zdravstva in vrhunske športnike, ki so po misijah ali mednarodnih tekmovanjih ostali v tujini, ter za tiste, ki so ilegalno zapustili Kubo po kaki drugi poti«. Ta olajšava se nanaša tudi na osebe, ki so zbežale iz države po letu 1990, je pojasnil minister.

Splošno je znano, da je dobrega pol stoletja na Kubi veljala stroga zakonodaja, ki je preprečevala ali oteževala odhode v tujini, predvsem vrhunskim strokovnjakom in športnikom. Sprejeta je bila zaradi aktivne politike in propagande ZDA, ki je spodbujala in novačila med kubanskimi vrhunskimi strokovnjaki, športniki in kulturniki, da zapustijo državo. Mnogi so to možnost izkoristili, ko so bili na raznih uradnih potovanjih v tujini. Po uradnih podatkih so razseljeni po 150 državah sveta, največ (85 odstotkov) pa jih prebiva v ZDA. Acosta je povedal, da zaradi varnostnih razlogov nova zakonodaja ne bo veljala za ljudi, ki so pobegnili prek ameriške vojaške baze Guantanamo, postavljene na jugovzhodnem delu otoka, ki so ga ZDA okupirale leta 1902.

Nova zakonodaja širi pravico do repatriacije na osebe, ki so odšle iz države mlajše od 16 let, in na osebe, ki bi se želele vrniti iz humanitarnih razlogov, kot je na primer skrbstvo za invalidne najbližje svojce, ali iz »drugih podobnih utemeljenih razlogov«. Ta zakonodaja, ki vključuje tudi ukinitev potrebnih dovoljenj za potovanje v tujino, bo začela veljati 14. januarja 2013.

Na televizijskem omizju je minister namenil pohvalne besede poročanju večine mednarodnih medijev o kubanskih reformah in okrcal tendenciozno novinarstvo, ki Kubo označuje kot »ogromen zapor ali tropski gulag«. S podatki je dokazoval, da je bilo od leta 2000 do 31. avgusta letos odobreno potovanje v tujino 99,4 odstotka prosilcem, da je v tem času to možnost izkoristilo okoli milijon Kubancev in da se 12,8 odstotka od teh (120.705 oseb) ni vrnilo nazaj. Poleg tega je okoli 400.000 Kubancev, ki imajo stalno bivališče v tujini, lani obiskalo Kubo, večinoma iz ZDA. Vendar, »dokler bodo obstajale politike (v ZDA), ki spodbujajo krajo možganov z namenom, da bi nam iztrgale nujne človeške resurse za ekonomski, socialni in znanstveni razvoj države, se bo Kuba prisiljena braniti na tem področju«, piše kubanski časopis Granma.