Po besedah nekaterih študentov starejših domov za Bežigradom in v Rožni dolini nevozna kolesa na stojalih ostajajo tudi po več mesecev, dokler jih z organiziranim odvozom ne odstranijo. V Javnem zavodu Študentski domovi v Ljubljani se pomanjkanja kolesarnic, kopičenja nevoznih koles na stojalih in vse pogostejših kraj sicer zavedajo, opažajo pa tudi, da veliko študentov po izselitvi svoja kolesa tam kar pusti. Za odvoz takšnih in nevoznih koles oziroma vseh, ki jih študenti posebej ne označijo, dvakrat na leto poskrbi uprava zavoda v sodelovanju s predstavniki domov.

Stanovalci starejših domov se krajam koles vse bolj pogosto zoperstavljajo tako, da jih puščajo kar na balkonih ali hodnikih pred apartmaji. A tudi če bi študenti kolesa lahko pustili v kolesarnicah, s tem težav ne bi v celoti rešili, saj po besedah vodstva zavoda kolesa tudi od tam izginjajo. Enotnega nadzora nad kolesarnicami in stojali za kolesa ni, uradno z njimi upravlja uprava zavoda, način uporabe pa je dogovorjen in usklajen s predstavniki domov. Na spletni strani ljubljanskih študentskih domov objavljen domski red kljub temu izrecno navaja, da zavod za kolesa ne odgovarja.

Vinko Stojnšek, predstavnik za odnose z javnostjo Policijske uprave v Ljubljani, je povedal, da so samo lani na območju policijske uprave zabeležili 1371 prijavljenih tatvin koles. »Kazniva dejanja kraje koles so v Ljubljani razpršena, tako da ne moremo govoriti o črnih točkah. Vsekakor imajo storilci večjo izbiro na mestih, kjer je več koles zunaj varovanih oziroma ograjenih prostorov,« je povedal Stojnšek. Dodal je, da se tatvine dogajajo najpogosteje v toplejših mesecih in da storilci s pridom izkoriščajo pomanjkljivo varovanje koles. V zadnjih desetih letih so policisti največ kraj zabeležili v letih 2003, 2004 in 2005, po majhnem padcu števila kraj pa se v zadnjih dveh letih statistika spet poslabšuje.

In kako se izogniti nejevolji zaradi ukradenega kolesa ali presenečenju ob pogledu na zevajočo luknjo namesto sedeža? Upoštevajoč malce ironičen nasvet enega od študentov, je najbolje v primeru bivanja v študentskem domu kolesa sploh ne imeti. »Najbolj varna, poceni in zelo priročna rešitev je izposoja kolesa. Glede na to, da imam eno od postaj Bicikelj skoraj pred balkonom, o nakupu svojega kolesa niti ne razmišljam,« je povedal.