Izgubljene simpatije za norčije

Res, dolgoletna koalicija, ki sta jo tvorili Ljudstvo svobode in Severna liga Umberta Bossija, izgublja svojo staro slavo. Berlusconi se je moral lani novembra na pritisk mednarodnih finančnih trgov, ki niso zaupali njegovemu vodenju politike, umakniti tehničnemu premierju Mariu Montiju. Njegova stranka je med volilci vse manj priljubljena in tudi sam ne žanje več simpatij, ki so jih mnogi Italijani do njega gojili zaradi sproščenega obnašanja.

Afera bunga bunga in norčevanje tujih državnikov iz Italije sta vendarle presegla sicer do Berlusconija zelo prizanesljive meje dobrega okusa. Zdaj bi volilno telo Ljudstva svobode na premierskem položaju namesto Berlusconija precej raje videlo sekretarja stranke Angelina Alfana, kar je za Viteza zagotovo boleča informacija. Sploh če pomislimo, da je morebitno ponovno kandidaturo za premierja pogojeval z željami in potrebami volilnega telesa.

Kljub temu Ljudstva svobode še ni mogoče povsem odpisati. Res da mu javnomnenjske raziskave ne napovedujejo zmage in da bi ga utegnilo prehiteti gibanje Pet zvezd komika Beppa Grilla, a med volilci se še vedno drži na drugem ali tretjem mestu. Precej težko bi vpletanje v koalicijsko sestavljanko napovedali Severni ligi, ki je po izbruhu afere z zapravljivo Bossijevo družino in sumljivimi posli in bančnimi računi v tujini pri volilcih padla v nemilost.

Če ji je v dobrih časih uspelo prepričati okoli desetino volilnega telesa, ji danes javnomnenjske raziskave napovedujejo le še skromnih pet odstotkov. Za stranko, ki je glasno udrihala čez skorumpirane politike in je skušala »produktivni in urejeni« sever odcepiti od »neproduktivnega in z mafijskimi družinami prepredenega« juga, je to zagotovo hud udarec. In ni videti, da bi se stranki uspelo kakor koli pobrati in najti novo identiteto do pomladnih volitev.

V ospredju obnovljena levica in politični novinec

Na tokratnih volitvah bosta, kot vse kaže, glavno vlogo odigrali leva Demokratska stranka, nekakšna naslednica strank prve republike, in gibanje Pet zvezd. Prvi ankete napovedujejo že blizu 30 odstotkov volilne podpore, drugemu pa po nekajmesečnem padanju že blizu 20 odstotkov. Podpora gibanju kaže, kako zelo so Italijani naveličani Berlusconija in nezadovoljni z njim, pa čeprav je po drugi strani nemogoče spregledati, da so, lahko bi rekli, znova »nasedli« populističnemu stilu politika.

Najverjetneje je prav zaradi pomanjkanja kredibilne alternative odstotek tistih Italijanov, ki sploh ne nameravajo na volitve ali pa ne vedo, koga bi volili, tako visok, že 45-odstoten. Vprašanje je torej, kateri stranki bo v predvolilnem boju, ki že traja z boji znotraj samih strank, uspelo na svojo stran pritegniti največ neodločenih. Sodeč po anketah je v zadnjih mesecih s predvolilnimi shodi največ pridobil Grillo, medtem ko se preostale stranke bolj ali manj ukvarjajo same s seboj.