Poostreni varnostni ukrepi

Ob današnji obletnici Gadafijeve smrti v Libiji niso predvidene žalne slovesnosti. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so v veljavi močno poostreni varnostni ukrepi, ki naj bi preprečili morebitne napade Gadafijevih privržencev.

Uradne slovesnosti so predvidene za 23. oktober, ko bodo Libijci praznovali prvo obletnico "osvoboditve", ki so jo razglasili tri dni po smrti diktatorja.

Se je pa danes v imenu novih oblasti oglasil vodja libijske nacionalne skupščine Mohamed Megarjef, ki je na državni televiziji trezno ocenil, da "kampanja za osvoboditev države še ni povsem končana" ter da ostanki nekdanjega režima še vedno predstavljajo grožnjo, poroča AFP.

Kaos, nered, korupcija

Med drugim je opozoril na "zamude in malomarnost" pri oblikovanju vojske in policije, pri reformi in ponovnem zagonu pravosodja ter pri razoroževanju in integraciji nekdanjih upornikov v državne institucije.

"Ta situacija je ustvarila nezadovoljstvo in napetosti med različnimi deli družbe ter prispevala k širjenju kaosa, nereda, korupcije in šibkosti različnih vladnih agencij," je priznal. Obenem je koristila "ostankom nekdanjega režima, ki so se pretihotapili v organe države, morda celo v njeno vodstvo, in sedaj ob pomoči iz tujine kujejo zarote proti revoluciji".

Posebej je Megarjef izpostavil mesto Bani Valid, ki je bilo v zadnjih dneh in tednih prizorišče krvavih spopadov, v lanskih spopadih pa je predstavljalo eno zadnjih utrdb Gadafijevega režima. Mesto je označil kot "zatočišče za številne razbojnike, nasprotnike revolucije in plačance".

Spodkopavanje demokratične tranzicije

42-letna Gadafijeva vladavina je Libijo pustila brez institucij ter z zelo šibko vojsko in policijo. Najbolj zagrizeni Gadafijevi privrženci še vedno predstavljajo grožnjo, uradni Tripolis pa jim očita, da skušajo spodkopati demokratično tranzicijo.

Upornikom, ki so jih pred letom dni častili kot junake, priljubljenost upada, saj so Libijci jezni zaradi prevelike moči oboroženih milic. Državljani si želijo, da bi bila varnost v rokah redne vojske in policije, a oblikovanje teh močno otežujejo prav milice, ki nekaznovano aretirajo in mučijo ljudi.

Na številne s tem povezane kršitve človekovih pravic med drugim opozarjajo tudi organizacije za človekove pravice.

Ustavodajna skupščina je doslej skušala predvsem ohranjati krhek mir v državi in je nekoliko zanemarila svojo glavno nalogo, pripravo osnutka nove ustave. Ta teden je za premiera vendarle imenovala Alija Zejdana, pred katerim je sedaj težka naloga oblikovanja vlade. Za prvo nalogo si je novi premier zadal spravo med prebivalci Libije.

Si je pa po padcu režima že opomogla naftna industrija saj proizvodnja nafte dosega ravni iz časa pred padcem Gadafijevega režima.