Tobin bo v Indianapolisu vodil nadškofijo, ki ima okoli 230.000 katolikov. Na položaju pa bo zamenjal lani upokojenega nadškofa Daniela Buechleina, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Za duhovnika je bil Tobin posvečen leta 1978, papež Benedikt XVI. pa ga je leta 2010 imenoval v kongregacijo za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja. Tam je nasledil preiskavo o domnevni sekularizaciji ameriških nun, ki bi se naj preveč posvečale posvetnim in premalo verskim temam. Preiskava proti nunam od leta 2009 poteka tudi v kongregaciji za doktrino vere.

Posledica vatikanske preiskave je temeljita revizija delovanja krovne organizacije ameriških katoliških nun, Vodstvene konference vernih žensk, ki ima sedež v Silver Springu v zvezni državi Maryland. Združuje okoli 57.000 nun, kar je okoli 80 odstotkov vseh nun v ZDA. Revizijo vodi nadškof Seattla Peter Sartain, trajala pa bi lahko do pet let.

Preiskava kongregacije za doktrino vere je med drugim ugotovila, da organizacija nun spodkopava verske nauke glede duhovništva, splava, homoseksualnosti in evtanazije, pri čemer prav tako promovira določene radikalne feministične teme, ki niso v skladu s katoliško vero.

Problematične naj bi bile povezave Vodstvene konference vernih žensk s katoliškim lobijem za socialno pravičnost "Network", ki ga vodi izvršna direktorica, sestra Simone Campbell. Ta organizacija je podprla zdravstveno reformo ameriškega predsednika Baracka Obame, in sicer kljub nasprotovanju ameriških škofov, ki zavračajo določilo o brezplačnem dostopu do kontracepcije.

Predsednica Vodstvene konference vernih žensk sestra Pat Farrell je junija obiskala Vatikan in se srečala vodjo kongregacije za doktrino vere v Vatikanu, kardinalom Williamom Levado. Izrazila je zaskrbljenost nad obtožbami o odmikanju od vere in naukov Katoliške cerkve.

Vatikanske obtožbe so sicer v ZDA izzvale presenečenje in izraze podpore nunam, ki opravljajo dobro delo na področjih izobraževanja, zdravstva in pomoči revnim.