Slednji je prekinitev ognja predlagal za čas štiridnevnega muslimanskega praznika ejd al adha ob koncu meseca. Tiskovni predstavnik sirskega zunanjega ministrstva Džihad Makdisi pa je danes v odzivu izjavil, da je vlada v Damasku za to zainteresirana.

A, kot je poudaril, bi morali pri tem sodelovati tudi uporniki in njihovi podporniki. "Za uspeh vsakršne pobude sta potrebni dve strani," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril Makdisi.

Kot je dodal, se sirska vlada veseli pogovorov z Brahimijem, ki bi jim predstavil stališče vplivnih držav, ki jih je obiskal med turnejo v regiji. Odposlanec Arabske lige in Združenih narodov se danes mudi v Kairu, ki je zadnja postaja te turneje.

Pred Egiptom je obiskal Turčijo in Savdsko Arabijo, trdni podpornici sirske opozicije, ter najtesnejšega sirskega zaveznika Iran. Slednjega je zaprosil, naj pomaga pri izpogajanju prekinitve ognja v Siriji, so sporočili iz njegovega urada.

V Sirijo prihodnji teden posebna delegacija Vatikana

Papež Benedikt XVI. bo predvidoma prihodnji teden v Damask napotil posebno delegacijo z namenom izraziti "bratsko solidarnost s sirskim ljudstvom", so danes sporočili iz Vatikana. Po besedah vatikanskega državnega tajnika, kardinala Tarcisia Bertoneja, namreč ne morejo več samo opazovati tragedije, ki se odvija v Siriji.

Kot je še pojasnil Bertone, je prevladalo prepričanje, da je rešitev sirske krize mogoča samo po politični poti, pri čemer niso pozabili na veliko trpljenje prebivalcev, usodo beguncev in nadaljnjo prihodnost države.

V Damask bodo tako odpotovali ameriški in kongoški kardinal, Timothy Dolan ter Laurent Mosengwo Pasinya, in visoki predstavniki Vatikana za mednarodna vprašanja in medverski dialog. Del delegacije bodo tudi visoki cerkveni predstavniki v državah, ki so se tudi same znašle v konfliktih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.