Menda želi Katar na tak način povečati svoj vpliv med muslimanskimi zahodnoafriškimi državami, ki so skoraj vse frankofonske. V Kinšasi je bilo zaradi tega neupoštevanja osnovnih pravil slišati ogorčene proteste tudi zato, ker naj bi omenjena zalivska država financirala verske šole in tako izpodrivala francoske šole, ki so v nekdanjih francoskih afriških kolonijah še vedno zelo številne. Še pred enim tednom je Hollande namignil, da Katar morda podpira islamistične teroriste v severni polovici Malija, ki so postali velik svetovni problem.

Katar bo v francoska predmestja vložil 50 milijonov evrov

Katar, ki bo leta 2022 organiziral svetovno prvenstvo v nogometu, je tako v Kinšasi spet pokazal, da je z denarjem mogoče doseči marsikaj. V državici, ki je glede na BDP na državljana druga najbogatejša na svetu, pa se podobno kot v drugih bogatih zalivskih državah dobro zavedajo, da morajo čim več vlagati v tujino, saj bo pridobivanja plina in nafte enkrat v naslednjih desetletjih konec. Tako imajo katarski investicijski skladi danes nekajodstotne deleže v številnih pomembnih francoskih podjetjih.

Katar je v zadnjem letu sprožil veliko polemiko v Franciji, ker je napovedal, da bo v njena predmestja vložil 50 milijonov evrov. Denar naj bi šel predvsem malim podjetjem, ki bi s svojim razvojem lahko zmanjšala 50-odstotno brezposelnost med mladimi iz predmestij (ti tudi zaradi svojega islamskega imena težko dobijo delo). Dokler je bila na oblasti desničarska UMP, je ta projekt podpirala, zdaj ko je v opoziciji, pa zahteva ustanovitev posebne parlamentarne komisije, ki bi preiskala ozadje katarskega projekta. Na desnem krilu UMP pa podobno kot skrajna desničarka Marin Le Pen menijo, da bo Katar v predmestjih poskušal širiti islamski fundamentalizem. Nekateri francoski nacionalisti so prav zgroženi, ker naj bi bila njihova država pri reševanju predmestij tako neuspešna, da se mora opreti na tujo pomoč, in to pri arabski državi.

Francija je prvi dobavitelj orožja Katarju

Medtem ko pogajanja s francosko vlado o podrobnostih še potekajo, še vedno ni jasno, ali ima Katar "posebne zahteve". Sicer ima Francija že zdaj veliko koristi od Katarja: je njegov prvi dobavitelj orožja in francoska naftna družba Total ima v emiratu privilegiran položaj. Francoska vlada je zdaj tudi dosegla, da bo sklad za predmestja francosko-katarski, tako da bo polovico prispevala Francija.

Ker pa vlada nima denarja, je prepričala Total, da bo za predmestja prispeval ravno toliko kot Katar. Zaradi lepšega pa bo šlo nekaj tega denarja tudi v zapuščena podeželska okolja, kjer ni Francozov arabskega rodu. Francoska vlada bo tudi odločala, kdo bo dobil denar, in iz predmestij je že prejela prošnje za vlaganja v višini med 1000 in 15.000 evri.

Katar je v predmestjih priljubljen tudi zaradi nedavnega nakupa kluba Paris Saint-Germain, ki si je tako lahko privoščil nakup nevarnega napadalca Zlatana Ibrahimovića. Poleg tega je Al Džazira za Francijo odkupila pravice za predvajanje lige prvakov. Lani pa je Katar ustanovil posebno denarno nagrado za francoske državljane, ki so pripomogli k boljšemu življenju potomcev priseljencev. "Francozi arabskega rodu nam pri našem partnerstvu s Francijo lahko pomagajo," meni katarski veleposlanik v Parizu.