Srbski parlament obsodil hud zločin, a genocida ni omenil

"Srbija ni bila vpletena v zločin v Srebrenici. Ta zločin so storili posamezniki, pripadniki srbskega naroda. Srbski parlament je ta hud zločin obsodil, vendar ni omenil genocida. Noben Srb tega ne imenuje genocid, niti jaz," je ponovil svoje stališče Nikolić, ki je danes na prvem uradnem obisku v Italiji, poroča srbska tiskovna agencija Beta.

Glede približevanja Srbije EU je dejal, da Beogradu za članstvo ne bi smeli postavljati pogoja, da prizna Kosovo. "Če se moramo odpovedati Kosovu, potem je bolje, da pozabimo na Evropo," je dejal.

Srečanju s Thachijem se ne bo izogibal

Poudaril je, da so v Srbiji izvedli že vrsto reform, sedaj pa "obstaja predpogoj glede Kosova". "Ne sprašujte me, ali želimo v Evropo, pravo vprašanje je, ali Evropa želi nas," je dejal za današnjo izdajo časnika.

Rekel je tudi, da se ne bo izogibal srečanju s kosovskim premierom Hashimom Thachijem, da pa se mora prej končati proces proti njemu zaradi trgovine z organi med vojno na Kosovu.

Izbor Italije za svoj prvi obisk v kaki članici EU je Nikolić utemeljil s sodelovanjem med državama, ki traja že desetletja. Dodal je, da je italijanski proizvajalec avtomobilov Fiat zgradil tovarno v Kragujevcu, kjer se je rodil, še v času socializma in da je bil Trst takrat "naše okno v svet". "Vsi smo z avtobusom potovali v Trst, kupovali oblačila na Ponte Rossu ali pili kavo," je dejal.

"Srbija ne bo nikoli priznala Kosova"

Nikolić se je na enodnevnem obisku ločeno že sestal z italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom in premierom Mariom Montijem. Po pogovoru z Napolitanom je ponovil, da Srbija ne bo nikoli priznala Kosova. Napolitano pa je dejal, da pogoj, da Srbija pred začetkom pristopnih pogajanj prizna Kosovo, ni skupna zunanja politika EU in da mora torej vlada vsake članice EU, ki izpostavlja ta pogoj, prevzeti odgovornost za to stališče, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Nikolić se bo v Rimu udeležil tudi srbsko-italijanske poslovne konference. Državi imate sklenjen sporazum o strateškem partnerstvu, Italija pa je ena največjih zunanjetrgovinskih partnerk Srbije. Investicija Fiata v avtomobilsko industrijo Srbije pa je ena največjih po letu 2000, še navaja Tanjug. Fiat je namreč aprila letos v sodelovanju s srbsko vlado odprl tovarno, ki naj bi po načrtih letno proizvedla 300.000 avtomobilov.