Pojasnili so, da s povečanjem okoljske dajatve zaradi uporabe mazalnih olj in tekočin, višja naj bi bila tudi okoljska dajatev za obremenjevanje zraka z izpusti CO2 in za vodna povračila, na novo pa namerava MKO uvesti koncesije za uporabo termalne vode, rabo vodnih virov za stekleničenje in rabo vode iz vrtin za ogrevanje, saj mu je vlada naložila, da mora prihodke iz koncesijske dajatve prihodnje leto povišati za pet milijonov evrov.

Pri okoljski dajatvi zaradi uporabe mazalnih olj in tekočin, katere znesek se od njene uvedbe pred desetimi leti ni spremenil, MKO za leto 2013 predlaga povišanje cene enote obremenitve za 15 odstotkov, to je na 0,1823 evra za kilogram mazalnega olja. Okoljsko dajatev za obremenjevanje zraka z emisijo CO2 pa naj bi povišali na 0,0144 evra. Iz tega bo izvzeta cena za enoto obremenitve z emisijo ogljikovega dioksida za obračunavanje okoljske dajatve zaradi uporabe flouriranih toplogrednih plinov, ki ostaja 0,0125 evra. Na MKO poudarjajo, da se znesek okoljske dajatve od njene uvedbe v letu 1999 ni spremenil, medtem ko EU priporoča, da se okoljska dajatev usklajuje z referenčno inflacijsko stopnjo dva odstotka letno. Po izračunih kmetijsko-okoljskega ministrstva vpliv naštetih podražitev na rast cen življenjskih potrebščin ne bo večji od 0,1 oziroma 0,2 odstotka.

MKO je predlagalo tudi 15-odstotno povečanje vodnih povračil. Na ministrstvu sicer priznavajo, da cene teh letno spreminjajo, vendar trdijo, da povišanja niso dovolj za pokrivanje stroškov, ki jih ima država pri upravljanju z vodami. To je varovanje vodnih virov, zagotavljanje poplavne varnosti in dobrega stanja voda z vsemi ukrepi in nadzorom. "Na ravni države je treba za ohranjanje dobrega stanja voda, ki je prvi pogoj, da lahko govorimo o rabi vode (stekleničenje, ribogojstvo...), zagotavljati celo vrsto ukrepov, ki se financirajo iz kohezijskih sredstev (čiščenje in odvajanje odpadnih voda), občinskih proračunov in vodnega sklada, ki je odvisen od višine in obsega podeljenih vodnih pravic ter višine vodnih povračil," pojasnjujejo na ministrstvu za kmetijstvo in okolje ter hkrati napovedujejo uvedbo koncesij za uporabo termalne vode, rabo vodnih virov za stekleničenje ter rabo vode iz vrtin za ogrevanje.