Barack Obama ima še vedno precej naskoka in za zdaj ostaja favorit volitev, ki bodo čez mesec dni. Toda po debati v Denverju, med katero si je Romney nadel oblačila liberalca, je Obama izgubil pobudo, ki jo je v tekmi imel od maja, ko je postalo jasno, da bo njegov tekmec nekdanji guverner Massachusettsa, sicer pa bogati poslovnež. Tako je že naslednji dan po porazni debati predsednik začel napadati dvojno, trojno naravo svojega tekmeca. Pred 30.000 podporniki v državi Madison se je denimo spraševal, kateri od Romneyjev je bil na odru v Denverju? Vprašanja, ki bi jih predsednik moral postaviti Romneyju na odru med debato, menijo mnogi opazovalci in opozarjajo, da je imel Obama v Denverju na voljo 67 milijonov gledalcev, ki so spremljali televizijski prenos.

Kdo je zdaj "negativec"

Kolikokrat gre 30.000 v 67 milijonov, so nekateri kritiki vprašali Obamo? Vprašanje aritmetike? Tudi, toda tisto, kar je od številk še bolj pomembno, je dejstvo, da je predsednik zdaj prevzel vlogo negativca, napadalca, ki jo je Obamovi kampanji uspelo pripisati Romneyju pred nekaj meseci. Nekdanji guverner, ki je v preteklosti s svojimi izjavami tipa "všeč mi je odpuščati ljudi, greš stavit za 10.000 dolarjev" sam prispeval k predstavi, da je popolnoma odrezan od gospodarske situacije, da zaničuje srednji in delavski razred, v novih oblačilih zmernega politika hodi po deželi in razlaga zgodbe o ubogih ljudeh. Pred dvema dnevoma se je Američanom celo opravičil za besede, ki jih je na skrivnem posnetku izrekel svojim donatorjem, ko jim je dejal, da ima Amerika 47 odstotkov prisklednikov, ki ne plačujejo davkov in so Obamovi volilci. Romney je očitno moral spremeniti svoj izraz, potem ko je ugotovil, da mu lahko nekaj odstotkov (Obamovih) volilcev prinese zmago. Kako da je Obama pristal na vlogo, v kateri mora zdaj loviti Romneyja?

Romney segel po Obamovih podpornikih

Ankete javnega mnenja za zdaj še niso v celoti vkalkulirale posledic debate. Treba bo počakati še nekaj dni, da bo mogoče bolj realno oceniti, koliko točk je Romney prinesel iz Denverja. Rezultati, ki jih je v soboto objavil Reuter/Ipsos, kažejo, da bi lahko bil Romneyjev poskok precejšen. Po tej anketi republikanski kandidat za predsednikom zaostaja zgolj še dva odstotka, medtem ko je bila (po Reuter/Ipsosu) ta razlika pred debato 6 odstotkov. Gre seveda za parcialne rezultate, ki upoštevajo popularnost kandidatov na nacionalni ravni, ne odražajo pa stanja v posameznih devetih "nihajočih" državah, ki bodo dejansko odločile o rezultatu volitev. Toda ne glede na to je Romneyjev skok veliko večji, kot so ga opazovalci napovedovali v prvih debatah volitev v minulih desetletjih. Po tradiciji namreč velja, da izzivalec med prvo debato tekmecev za Belo hišo vselej pridobi enega do dva odstotka.

Korekcijo bo prinesel padec brezposelnosti

Da bo v končnem seštevku Romneyjev skok očitnejši, napoveduje tudi Nate Silver, mladi guru javnomnenjskih raziskav, ki opozarja, da prvi preliminarni podatki nakazujejo, da Romney na svojo stran ne pridobiva zgolj neopredeljenih, neodvisnih volilcev, temveč da je začel zajemati med ne povsem prepričanimi Obamovimi podporniki. Trenutni rezultati raziskav javnega mnenja poleg tega ne upoštevajo podatka, ki bo nedvomno v prid predsednika Obame. V septembru je po podatkih, objavljenih v petek, stopnja nezaposlenosti z 8,1 zdrsnila na 7,8 odstotka. Bolj kot indic krepitve rasti ameriškega gospodarstva je padec nezaposlenosti pod osem odstotkov pomemben psihološki dejavnik. Tako statistike kot Romney so v minulih mesecih opozarjali, da nihče od predsednikov Združenih držav ni bil ponovno izvoljen, kadar je svoj prvi mandat končal z nezaposlenostjo nad 8 odstotki. Gre torej za podatek, ki bo najverjetneje Obamova protiutež Romneyjevemu poskoku. In ker ni mogoče ignorirati okvirov obstoječih pravil, po katerih poteka ameriški volilni cirkus, lahko opazovalci zgolj dodamo, da bo naslednja televizijska debata, ki bo 16. oktobra v New Yorku, za oba kandidata odločilnega pomena.