V Atenah se je dan nadaljeval glasno, z udeležbo 70.000 protestnikov na prvem shodu, odkar je Grčija junija dobila novo vlado, ki skuša izpolniti dane varčevalne zaveze tujini. "EU, MDS - ven!" so vpili demonstranti. Ko so prišli do trga Sintagma in parlamenta, se je shod sprevrgel v spopad policistov in nasilnih protestnikov, ki so metali molotovke in bežali pred solzilcem.

Takšni prizori v Grčiji niso nič novega. Spremljali so že prejšnje napovedi varčevalnih ukrepov, ki jih imajo ljudje vrh glave. "Ne moremo več. Krvavimo. Tako ne moremo vzgajati naših otrok," je povedala 54-letna Dina Kakou, učiteljica in mati štirih otrok, ki živi s tisoč evri na mesec.

Novi, milijardo evrov vredni varčevalni ukrepi predvidevajo dvig starosti za upokojitev na 67 let in zmanjšanje pokojnin. Gre za del posegov, s katerimi skuša vlada premierja Antonisa Samarasa izpolniti zahteve v grški javnosti osovražene trojice - Mednarodnega denarnega sklada (MDS), Evropske unije in Evropske centralne banke. "Ne moremo kar mirno sedeti križemrok, medtem ko trojica in grška vlada uničujeta naša življenja," je rekla Dimitra Kontuli, 49-letna uslužbenka lokalne uprave, ki so ji plačo znižali s 1600 na 1100 evrov, soprog pa je izgubil službo.

Razkol v trojici zaradi Grčije?

Trojica od Grčije zahteva, da v proračunu za leti 2013 in 2014 privarčuje še 11,5 milijarde evrov. Izpolnjevanje ukrepov je pogoj, da država dobi naslednji, 31 milijard evrov vreden paket pomoči od skupnih 173 milijard, ki so ji jih obljubili letos. Brez novega paketa jo kmalu čaka bankrot. Trojica bo poročilo o grškem izpolnjevanju pogojev pripravila do srečanja evroskupine 8. oktobra.

Premier Samaras je razpet med zahtevami trojice in domače javnosti. Ankete kažejo, da več kot devetdeset odstotkov Grkov varčevalne ukrepe ocenjuje za nepošteno breme na plečih revnejših. Sindikati predlagajo, naj vlada bolj obdavči bogate in učinkoviteje pobira davke. Samaras lahko jezo javnosti uporabi za argumentacijo svoje prošnje trojici, naj odobri dodatni dve leti za grško izpolnitev danih zavez. Očitno pa prihaja do razkola znotraj trojice pri vprašanju, ali Grčiji pri tej zahtevi ugoditi. Kot je včeraj ekskluzivno poročal Reuters, so evropski voditelji tej zahtevi precej naklonjeni, medtem ko Mednarodni denarni sklad zahteva, naj evropske vlade raje odpišejo del dolga Grčiji. To bi lahko pomenilo na desetine milijard izgub za evropske države, ki imajo v lasti grške obveznice.

Dva petkova testa za Španijo

Po torkovem nasilju med demonstranti in policijo v Madridu so se protesti proti varčevalnim ukrepom včeraj nadaljevali tudi v Španiji. V Baskiji in Navarri je prišlo do spopadov, za zvečer so bili napovedani novi protesti v prestolnici, kjer je v torek pri parlamentu prišlo do pretepanja med policisti in protestniki. Ranjenih je bilo 64 ljudi, aretiranih 38, policisti pa so streljali z gumijastimi naboji. Proteste so organizirale aktivistične skupine, ki so vlado obtožile, da je nasilje zrežirala sama prek policistov v civilu, ki so se pomešali med protestnike. Demonstracij so se sicer udeležili predvsem mlajši. "Moja letna plača je nižja za osem tisoč evrov, in če bo padla še nekoliko, ne bom več shajal," je potarnal gasilec Luis Rodriguez in dodal, da razmišlja o selitvi v tujino.

Premier Mariano Rajoy bo danes predstavil proračun za leto 2013. Ta naj bi tujini pokazal, da Španija sprejema ustrezne varčevalne ukrepe. Vendar se Rajoy sooča z zahtevami, naj privarčuje še več, predvsem z zamrznitvijo pokojnin.

Zadnji podatki kažejo, da se špansko gospodarstvo krči z znatno hitrostjo. Tudi zaradi protestov in novega vala nezaupanja v reševanje krize so včeraj močno padli borzni indeksi in vrednost evra, zahtevana donosnost na desetletne španske obveznice pa se je spet povzpela na šest odstotkov. Jutri čakata Španijo še dva preizkusa. Bonitetna hiša Moody's bo objavila novo kreditno oceno države, znano pa bo tudi, koliko od že odobrenih sto milijonov evrov bo Španija potrebovala za reševanje svojih bank. Španska vlada se za zdaj upira zahtevati mednarodno finančno pomoč, a priznava, da bo morda vendarle potrebna.