Ministrstvo za finance javno objavi obseg izdaje menic, kjer lahko poleg bank s seznama primarnih vpisnic prav prek teh bank sodelujejo tudi druge pravne in fizične osebe. Obrestna mera se določi na osnovi zbranih ponudb, najmanjša enota (apoen) je tisoč evrov.

Zadnja ponudba slovenskih menic je bila v začetku septembra in vpisniki so dosegli 1,5-odstotni donos za 91-dnevne menice, 2,99-odstotni donos za 182-dnevne in 2,9-odstotni donos za 217-dnevne. Za primerjavo, 20. septembra 2012 so španske 12-mesečne zakladne menice na dražbah dosegle 2,835-odstotni (21. avgusta 3,07-odstotni) in 18-mesečne 3,072-odstotni donos (21. avgusta 3,335-odstotni). Obrestna mera je odvisna od potreb financiranja državnega proračuna, razpisane emisije in na drugi strani povpraševanja po zakladnih menicah.

V letošnjem letu je Republika Slovenija izdala 18 novih zakladnih menic na šestih dražbah, kar je več kot v minulih letih in kaže na večje likvidnostne potrebe državnega proračuna. Privlačnost obrestne mere bi lahko pritegnila večji krog domačih varčevalcev v bankah z ozirom na donosnost, ki so jo ponudili na zadnji dražbi, četudi je bilo zanimanje pri zadnji emisiji pod pričakovanji.

V slovenskih bankah so po podatkih Banke Slovenije obrestne mere gospodinjstvom za vloge v bankah do enega leta znašale v povprečju 2,3 odstotka (podatki za julij 2012) in v povprečju štiri odstotke za vloge nad enim letom. Primerjalno je bila obrestna mera v bankah držav EMU do enega leta 2,7-odstotna (podatki za junij 2012) in v povprečju 2,7-odstotna nad letom dni (podatki za junij 2012).

Iz primerjave sledi, da bi v povprečju do enega leta lahko slovenski varčevalec dosegel ugodnejšo obrestno mero pri vpisu slovenskih državnih zakladnih menic za 182-dnevne in 217-dnevne zapise, če bi se udeležil zadnje dražbe prek primarnih vpisnikov, ta priložnost pa se lahko ponudi na dveh avkcijah do konca leta. Priložnost za ugoden nakup državnega dolga se ponuja tudi na sekundarnem trgu državnih obveznic, tako je na primer aktualna donosnost do dospetja 6,2-odstotna pri obveznicah 69. izdaje z zapadlostjo leta 2018.

Z izvedbo vpisa zakladnih menic in državnih obveznic so povezani stroški odpiranja in vodenja trgovalnih računov pri bankah. Banke so pri odpiranju trgovalnih računov konkurenčne, nekatere tudi brez stroškov odprtja, minimalni strošek vodenja trgovalnega računa je 1,2 evra na mesec, za večje vpisnike pa je zgornja meja 0,0023 odstotka od vrednosti stanja na trgovalnem računu. Podobno kot bančne obresti so tudi obresti pri državnih izdajah obdavčene za rezidente na podlagi napovedi dohodnine. O aktualni ponudbi se lahko prepriča vsak zainteresiran vpisnik.