Gradil je mostove prek oceanov in kultur, intenzivno sodeloval na področju mednarodne kooperacije, ki jo predstavljajo Združeni narodi," je potem, ko je na kratko opisal življenje svojega padlega veleposlanika, dejal ameriški predsednik. Barack Obama je izredno dober retorik, tokratni govor pa je bil prava mojstrovina kompozicije.

Več stražarjev ni rešitev

Obama je namreč Chrisa Stevensa povzdignil na piedestal ZN in mu dal status ameriškega heroja. Nihče več, ne Romneyjeva kampanja, ne mediji, ki predsednika in State Department obtožujejo, da veleposlanika Stevensa nista dovolj zaščitila, Obami zdaj ne bodo mogli več očitati, da ni poskrbel za svojega veleposlanika. Predsednik pa se od Stevensa ni poslovil zgolj z najvišjimi častmi, ko ga je povzdignil v narodnega heroja. Iz njega je naredil tudi mednarodno ikono tolerantnosti.

Napad na ameriške diplomate v Bengaziju ni bila zgolj vojna proti Ameriki, bil je predvsem napad na ideale, ki jih predstavljajo Združeni narodi, napad na nazor, da ljudje medsebojne razlike lahko razrešijo na miren način, je poudaril ameriški predsednik. Nato pa je dodal: "Ni dovolj, da pred veleposlaništva postavimo več stražnikov, naokoli pošiljamo izjave obžalovanja in čakamo, da mine jeza. Če dejansko verjamemo v naše ideale, potem se moramo o razlogih za krizo, ki je izbruhnila pred dvema tednoma, zamisliti nekoliko globlje," je predsednik z enim stavkom zaprl usta militarizmu, ki ga med volilno kampanjo propagira njegov tekmec Mitt Romney. Ves govor je bil namenjen muslimanom. ZDA za pomoč mladim arabskim demokracijam žrtvujejo svoje najboljše ljudi, je novim muslimanskim voditeljem sporočal predsednik.

Takoj nato je dodal, da blasfemija ne more biti razlog za nasilje. "Kot poveljnika oboroženih sil me žalijo vsak dan, pa kljub temu branim pravico do izražanja svojih nasprotnikov," je voditeljem Libije, Egipta in Tunizije skušal dati zgled ameriški predsednik. Dvorana je ameriškemu predsedniku glasno zaploskala. Da pa bi bila zadeva še bolj jasna, je Obama nato dejal, da v svetu sodobnih tehnologij ni mogoče preprečiti, da ljudje z enim klikom na telefon milijonom uporabnikom po svetu ne bi poslali sovražnih in žaljivih sporočil.

Toda zažiganje ameriških zastav in napad na veleposlaništvo ne bosta napolnila želodcev, ne ustvarila novih delovnih mest, je politiki jeze in nasilja nasprotoval predsednik Obama. Ker je sredi volilne kampanje, se je Obama dosledno držal uporabe metaforičnega jezika. Zato je, tudi takrat, ko je na kratko omenil Sirijo in Izrael, uporabil prispodobe. Morda edino konkretno opozorilo je Obama namenil Iranu. Teheran, podobno kot zatira lastno prebivalstvo, na mednarodnem področju podpira diktatorske režime. Takšna država bi z jedrskim orožjem postala še bolj nevarna: "ZDA hočejo problem rešiti na miren način, vendar pa bo Washington storil vse, kar je v njegovi moči, da bo Iranu preprečil, da pridobi rušilno jedrsko orožje," je še dejal Obama.

Ahmadinedžad najprej napadal, nato blažil

V uvodnem delu zasedanja GS je med razpravo o vlogi prava v demokracijah za besedo prosil Mahmoud Ahmadinedžad. Iranski predsednik je razpravo pred velikim občinstvom izkoristil za nov verbalni napad na Izrael. Dejal je, da v Tel Avivu sedi ponarejen režim, ki brez podpore Washingtona ne bi mogel preživeti. Po prvih besedah iranskega predsednika je izraelski veleposlanik zapustil dvorano GS, Ahmadinedžad pa je nadaljeval svoje napade tako na Izrael kot tudi na ZDA. Ameriški predstavniki tokrat niso zapustili dvorane.

Kasneje, med mnogimi intervjuji, je iranski predsednik nekoliko blažil svoje izraze. Dejal je na primer, da pod izbrisom Izraela razume eliminacijo izraelske okupacijske politike na palestinskem ozemlju. Morda nov in zelo problematičen vidik režima v Teheranu pa je prišel na dan, ko je Ahmadinedžad v intervjuju za CNN govoril o gejih. "Gre za gnusno početje, ki so ga prepovedali preroki vseh religij. Podpora homoseksualnosti je zakoreninjena le med najbolj prepričanimi kapitalisti ter v mislih tistih, ki podpirajo rast kapitala, ne pa tudi človeških vrednot," je dejal iranski predsednik.