Islamska republika je zaostrila kiber varnost v državi, potem ko je leta 2010 virus Stuxnet ohromil jedrski program. Iran sumi, da za virusom stojita ZDA in Izrael, njihove sume pa krepijo odkritja spletnih varnostnih podjetij. Iran je medtem pričel tesno sodelovati z ruskim podjetjem za spletno varnost Kaspersky Lab.

"Oboroženi smo z novimi orodji, ker je kiber vojna bolj nevarna od fizične vojne,“ je za Iransko študentsko tiskovno agencijo (ISNA) povedal Abdola Araki, namestnik poveljnika kopenskih sil Revolucijske garde.
Izrael grozi, da bodo iranski jedrski program zaustavili z bombnimi napadi, če ne bodo dosegli diplomatskega uspeha, mnogi analitiki pa opozarjajo, da zračni napad verjetno ne bi zmogel povsem uničiti programa. Zato pozivajo k dodatnim kiber napadom tipa Stuxnet, saj ocenjujejo, da bi lahko bili uspešnejši.

Iran je aprila v nadzornem sistemu, ki nadzira večino izvoza surove nafte, našel virus, a je terminal še naprej deloval brez napak. Teheran je bil medtem obtožen napadov na ameriške banke, a je obtožbe, v nedeljo zanikal. Iran prav tako nadaljuje s projektom državnega spleta. Režim trdi, da je namenjen zaščiti pred kiber napadi, medtem ko kritiki v državi opozarjajo, da gre za cenzuro. Naj spomnimo, da Stuxnet iranskega jedrskega programa ni okužil s povezavo prek spleta, temveč je bil v sistem vnesen ročno.

Umori, eksplozije in računalniški virusi: So iranski jedrski razvoj ustavile sabotaže?