Odkritja o bakanalijah članov Ljudstva svobode so povzročila veliko razburjenje v Italiji, ki tone v čedalje globljo recesijo.

Državni tožilci so že sprožili preiskavo proti več deset visokim predstavnikom stranke, v ospredju pa je predvsem 41-letni Franco Fiorito, nekdanji vodja poslanske skupine Ljudstva svobode v deželnem parlamentu v Laciju, kamor spada tudi Rim.

Fiorito, tudi blagajnik stranke, naj bi s sistematičnim poneverjanjem obračunov stroškov javno blagajno oškodoval za skoraj 750 milijonov evrov, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Fiorito odgovornost zavrača in pojasnjuje, da so od začetka leta 2011 zapravili "le" 21 milijonov evrov. Kot pravi, je bil prisiljen potrjevati račune za okoli 100.000 evrov dodatnih stroškov za delo deželnih poslancev, ki so sicer že tako ali tako dobivali po 13.000 evrov plače mesečno. Najvišji poslanci v stranki so bili upravičeni celo do 300.000 evrov dodatnih stroškov.

Z denarjem davkoplačevalcev naj bi si deželni poslanci iz vrst Ljudstva svobode nakupovali drage iPhone in torbice znamke Gucci. Plačevali naj bi si tudi zasebna potovanja in bivanja v dragih hotelih. V studiih Cinecitta v Rimu pa so priredili razkošno božično zabavo z gladiatorji in vestalkami za 57.000 evrov, navaja avstrijska tiskovna agencija APA.

Zdaj so na plan prišle še fotografije z zabave v Rimu izpred dveh let, ki se jo je udeležilo okoli 2000 gostov, oblečenih v toge in rimske legionarje, in na kateri je šampanjec tekel v potokih. Stala naj bi okoli 30.000 davkoplačevalskih evrov.

Zabavo v slogu antičnih bakanalij je organiziral mladi, 32-letni Carlo De Romanis, ki ima za seboj že osem let dela kot evropski poslanec, pred dvema letoma pa se je vrnil v Rim v deželno vlado. Zatrjuje, da je stroške zabave pokril iz lastnega žepa.

Fiorito je sicer na zaslišanjih pri preiskovalcih prst uperil tudi v predsednico deželnega parlamenta v Laciju Renato Polverini, ki naj bi bila o poneverbah denarja, namenjenega stranki, najbolje obveščena. Polverinijeva sicer velja za tesno sodelavko Berlusconija, za zdaj pa zavrača vsakršno odgovornost, še navaja APA.

"Niso vsi člani zapravljali denarja. Upam, da bo sodišče kmalu razjasnilo, kdo je odgovoren za ta škandal in kdo ne," je dejala Polverinijeva, ki naj bi ji sam Berlusconi svetoval, naj ne odstopi, ker bi s tem lahko sprožila predčasne volitve v deželi. Redne so na vrsti prihodnje leto.

A Fiorito se bo iz škandala težko izmazal zgolj s kazanjem prsta na druge. Kot poročajo italijanski mediji, ima v lasti pet hiš, na stroške stranke je bil na počitnicah na Sardiniji, stranka pa mu je podarila tudi 90.000 evrov vreden avtomobil znamke BMW.

Na muho davčne policije pa je zdaj prišlo tudi delo stranke v deželi Kampanija na jugu Italije. Minuli četrtek so preiskali prostore Ljudstva svobode v deželnem parlamentu in zasegli več dokumentacije. Glede na navedbe medijev naj bi tudi tu podobno kot v Laciju izkoriščali državna sredstva; javno blagajno naj bi oškodovali za najmanj šest milijonov evrov, še navaja APA.