"Monti je pohvalil delo premiera Samarasa in grško vlado pozval, naj nadaljuje z ukrepi za konsolidacijo javnih financ in izvajanjem vseh potrebnih reform," so sporočili iz urada italijanskega premiera. Voditelja sta še vedno prepričana, da je treba ohraniti celovitost območja evra, stabilizirati trge in nadaljevati s procesom evropske integracije.

Grčija je po več kot dveh letih varčevanja in reform še vedno pod pritiskom, naj reže še več. Da bi dobila naslednji, 31 milijard evrov vreden obrok, ki je zadržan in ga potrebuje v izogib bankrotu, mora v letih 2013 in 2014 najti še za 11,5 milijarde evrov prihrankov in konkretno prikazati, kako bo do njih prišla.

Grška vlada se (za zdaj neuspešno) zavzema za to, da bi ji mednarodni posojilodajalci za dve leti podaljšali rok za izpolnitev obljub glede znižanja primanjkljaja. Napoved dodatnih varčevalnih ukrepov je pri državljanih sprožila nov val nezadovoljstva, zato so sindikati za sredo napovedali splošno stavko.

Predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, t.i. trojke, so za en teden prekinili misijo v Atenah, kjer izvajajo pregled stanja grških javnih financ. Grška vlada v četrtek ni dosegla dogovora o novem varčevalnem svežnju, ki ga zahtevajo posojilodajalci.

Trojka je obisk v Atenah nepričakovano prekinila tudi septembra lani, ker grška vlada ni dosegla dovolj napredka, vrnila pa se je po tem, ko so oblasti predstavile načrte za dodatno znižanje primanjkljaja in zvišanje davkov.

Evropska komisija je sicer zanikala, da bi lahko bilo to razlog tudi za tokratno prekinitev obiska. Trojka načrtuje, da bo poročilo o izpolnjevanju ukrepov še vedno lahko predstavila oktobra, je povedal tiskovni predstavnik komisije Simon O'Connor.

Monti se je ob robu mednarodnega srečanja krščanskodemokratskih strank sestal tudi s španskim in irskim kolegom, Marianom Rajoyem in Endo Kennyjem. Pod pritiskom je namreč tudi španska vlada, ki bo morda morala zaprositi za novo mednarodno finančno pomoč, ki ne bo namenjena le bankam. Irski gre pri okrevanju medtem precej bolje.

Monti in Rajoy sta govorila o strategijah za reševanje krize v območju evra. Poudarila sta, da si je treba še naprej na konstruktiven način prizadevati za stabilizacijo finančnih trgov, poleg tega pa je treba ustvariti pogoje za gospodarsko rast in zaposlovanje, so sporočili iz urada italijanskega premiera.