Srečanje dveh Nobelovih nagrajencev za mir je bilo zaprto za javnost. Bela hiša je dovolila le fotografe in po zasebnem polurnem srečanju je objavila izjavo za javnost. V njej je Obama izrazil občudovanje za pogum in osebno žrtvovanje Suu Kyi v boju za demokracijo in človekove pravice v Mjanmaru. Pozdravil je tudi demokratično tranzicijo in napredek pod mjanmarskim predsednikom Thein Seinom.

Vojaški režim, ki je vodil nekdanjo Burmo vse od leta 1962 in je Suu Kyi zadrževal v zaporu oziroma hišnem priporu 17 let, je šele pred 18 meseci sestopil z oblasti. Za predsednika je bil izvoljen član vojaške hunte Thein Sein, ki bo prihodnji teden obiskal New York, kjer bo potekala splošna razprava 67. zasedanja Generalne skupščine ZN.

Suu Kyi je Nobelovo nagrado za mir prejela leta 1991, Obama pa jo je dobil leta 2009, še preden se je lahko pohvalil s kakršnim koli dosežkom. Vendar pa je vojaška hunta v Mjanmaru sestopila z oblasti v času njegove administracije in ob prizadevanjih državne sekretarke Hillary Clinton.

Potem ko je Suu Kyi po srečanju s Clintonovo v torek pozvala ZDA k odpravi sankcij proti Mjanmaru, pa so ZDA v sredo odpravile sankcije proti vodilnima članoma oblasti, predsedniku Thein Seinu in predsedniku spodnjega doma parlamenta Shwe Mannu, prav tako nekdanjemu članu vojaške hunte.

Ta sicer resno jemlje pot v demokracijo, če je verjeti Clintonovi, ki se je na slovesnosti v kongresu pošalila, da jo je Mann med njenim obiskom v Mjanmaru lani prosil, naj jim ZDA pomagajo pri učenju demokracije. Te so se takrat menda učili z gledanjem televizijske nanizanke Zahodno krilo. Clintonova je takrat dejala, da obstajajo boljši načini.

Slovesnost v kongresu je bila zelo prisrčna, saj so ameriški kongresniki in senatorji spremljali usodo Suu Kyi in pritiskali na Mjanmar, naj stopi na pot demokracije in človekovih pravic. Republikanec iz Arizone John McCain je navdušeno izjavil, da si ni mogel zamisliti, da jo bo lahko sprejel v kongresu.

Nagrajenka je dejala, da je zelo ganjena, ker lahko vidi obraze, ki jih pozna še iz časov hišnega pripora in kasneje, ko je bila izpuščena na prostost. Suu Kyi je bila aprila izvoljena v državni parlament.

Obisk ZDA bo nadaljevala s srečanji v Washingtonu in New Yorku, potuje pa tudi v Kentucky na univerzo Louisville, kamor jo je povabil republikanski senator Mitch McConnel.