Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je dejal, da so ukrepi Nata za zaščito koalicijskih vojakov "razumni in začasni". Kljub temu tuji mediji odločitev Nata ocenjujejo kot korak nazaj. Vzrok zanjo pa naj bi bil samomorilski napad na avtobus, s katerim je v prestolnico Kabul potovalo 12 tujcev. Napad se je zgodil na pomembni cesti, ki vodi do mednarodnega letališča, na katerem naj bi bila žrtve zaposlene.

Odgovornost za napad je v video posnetku, objavljenem na Youtubu, prevzela uporniška skupina Hezb-e-Islami.

Kot je je podrobnosti ukrepa pojasnil tiskovni predstavnik Nata, polkovnik Tom Collins, posamezni programi urjenja afganistanske vojske ne bodo prizadeti. Omejitev sodelovanja z afganistanskimi vojaki bo začasno obveljala le z manjšimi bojnimi enotami na frontni črti. Evakuacije zaradi poškodb na bojišču in logistična podpora afganistanskim silam omejitvenemu ukrepu ne bodo podvržene. Britanski zunanji minister William Hague je včeraj zatrdil, da strategija za Afganistan pred načrtovanim umikom leta 2014 ostaja nespremenjena. Tudi iz Bele hiše je prišlo podobno sporočilo. Ukrepi Nata ne bodo spremenili ameriških načrtov za postopno predajo nadzora nad državo afganistanskim varnostnim silam in umika ameriških vojakov. 

Tiskovna agencija Reuters sicer poroča, da je odločitev za začasno omejitev sodelovanja Natovih sil z afganistanskimi vojaki očitno številne članice koalicije doletela nepripravljene. Avstralske sile, nameščene v provinci Uruzgan na jugu države, tako že želijo takojšnjo pojasnitev, kako se bo omejitev sodelovanja z afganistanskimi silami izvedla v praksi.

Letos je pod rokami pripadnikov afganistanskih varnostnih sil umrlo 51 Natovih vojakov – samo v avgustu jih je življenje izgubilo 15. Za primerjavo, leta 2008 sta v podobnih okoliščinah umrla samo dva vojaka.

Slovenska vojska v Afganistanu opravlja enake naloge kot doslej

Slovenska vojska v Afganistanu opravlja enake naloge kot doslej, v prihodnje bo pa tudi tako, kot bo na območju njenega delovanja odrejal poveljnik mednarodnih sil v Afganistanu (Isaf), kakor je bilo to že doslej, je danes  pojasnil tiskovni predstavnik generalštaba Slovenske vojske Simon Korez.

Kot je še dejal, način delovanja odreja poveljnik Isafa, on daje naloge in on v okviru območja delovanja razporeja sile. Na vprašanje, kaj konkretno pomeni odločitev Nata za slovenske vojake, pa Korez odgovarja, da "trenutno nič".

V Afganistanu v silah Isaf trenutno deluje 17. slovenski kontingent z 88 pripadniki. Skupno je v Afganistanu, kjer Slovenska vojska deluje od marca 2004, do danes sodelovalo že tisoč slovenskih vojakov.

17. kontingent bo oktobra zamenjal 18. slovenski kontingent z 80 pripadniki. Težišče delovanja bo preusmerjeno v provinco Farah, kjer bo kontingent prevzel svetovanje in mentoriranje novemu pehotnemu bataljonu afganistanske vojske.

Glavni nalogi slovenskih pripadnikov v deželi pod Hindukušem sta svetovanje afganistanski vojski in mentoriranje njenih pripadnikov. Svetovanje se izvaja na različnih ravneh - od svetovanja v najvišjih poveljstvih afganistanskih oboroženih sil, prek svetovanja in inštruiranja v vojaških izobraževalnih institucijah do svetovanja na korpusni ravni in v pehotnem kandaku oziroma bataljonu afganistanske vojske, je zapisano na spletni strani Slovenske vojske.