Primer deklice, za katero se je nekaj časa govorilo celo, da naj bi bila duševno prizadeta, je sprožil mednarodno obsojanje pakistanskih oblasti. Sedaj je sodnik Muhamad Azam Kan odredil, da se deklico spusti na svobodo proti plačilu varščine v višini 8300 evrov.

BBCjev poročevalec iz Islamabada Ilyas Khan je dejal, da je primer Rimše prvi primer, ko je bila oseba obtožena bogokletnosti a je bila vseeno izpuščena na prostost proti varščini. Sicer bogokletnost, ki v Pakistanu predstavlja enega hujših prekrškov, ne spada med prekrške, proti katerim bi se lahko plačevala varščina, a so se odvetniki deklice izgovarjali na mladoletnost dekleta.

Njeno duševno stanje naj bi bilo "pod kronološko starostjo"

Rimša je bila sicer pridržana vse od 16 avgusta, nameščena je bila v visoko varovanem zaporu, kot rečeno pa so se pojavljala različna poročila o njeni starosti in mentalni prištevnosti. Zdravniki, ki so jo pregledali pretekli mesec, so dejali, da naj bi bila stara okoli 14 let in da je njeno ''duševno stanje pod njeno kronološko starostjo''.

Glavna skrb vseh vpletenih v ''reševanje'' Rimše bo po njenem izpustu vsekakor njena varnost. Njen oče je dejal, da se boji za življenje tako svoje hčere, kot celotne svoje družine. Starši Rimše so sicer že od vsega začetka v policijskem varstvu na neznani lokaciji, iz soseske pa, kjer so živeli, se je izselilot udi mnogo drugih krščanskih družin.

Bogokletnost v Pakistanu občutljiva tema

Dopisniki za BBC dodajajo, da se bo Rimša, ko bo izpuščena iz pripora, najverjetneje pridružila staršem.

Čeprav se sprva neverjetno, da primer sproža toliko medijske pozornosti pa naj dodamo, da je bogokletnost resna in težavna tema v Pakistanu. Potem, ko je le načel temo o prenehanju veljavnosti zakona o bogokletnosti, je bil marca 2011 v Pakistanu ubit Šahbaz Bhatti, notranji minister, le dva meseca pred njim pa iz enakih razlogov tudi guverner Salman Taseer.

Poglejte še posnetek pakistanskega zdravnika, ki so ga obtožili, da je deklici zažgane strani Korana podtaknil v torbo: