Vojka Bole Hribovšek

Šolskih počitnic je konec in otroci se vračajo v šolske klopi, h knjigam, delovnim zvezkom in računalnikom, kjer bodo presedeli dolge ure. Človeško telo je ustvarjeno za gibanje in brez njega ne more pravilno delovati. Zato jim zagotovimo vsestransko razgibavanje, ob katerem bodo uživali vsi, od športno nadarjenih do tistih malo manj okretnih. Primer takšne celostne vadbe je joga.

Pri jogi je poudarek na sproščenosti in usklajevanju gibanja in dihanja ter ozaveščanju procesov v telesu. Prednost je tudi v tem, da ne spodbuja tekmovalnosti, ki je je v dandanašnjem svetu vse preveč, ampak vsak vadi po svojih zmožnostih in napreduje v svojem ritmu. Stroški za vadbo niso pretirani, saj potrebujemo le udobno obleko, najbolje trenirko, in vadbeno podlogo. Ko se vaj naučimo pod strokovnim vodstvom, jih redno vadimo doma in s tem vzdržujemo primerno kondicijo.

Jogijske vaje za otroke

Jogo lahko vadijo že predšolski otroci. Če je vreme primerno, vadimo na prostem, sicer pa v učilnicah, telovadnicah in tudi doma, kjer je vadba lahko skupna dejavnost vseh družinskih članov.

Seveda jo je treba prilagoditi razvojni stopnji otrok. Pred vadbo in po njej jih sprostimo. Za najmlajše izberemo pravljico, ki jo skupaj zaigramo in pri tem izvajamo različne jogijske vaje. To so osnovne razgibalne vaje za sklepe, kot so razgibavanje prstov, plavalni gibi, počepi, vožnja kolesa in vaje za razgibavanje hrbtenice, denimo zasuk trupa s pogledom čez ramo, nagibanje levo desno, kot bi se zibala drevesa v vetru, predklon in pretegovanje, kot če bi želeli utrgati sadež z drevesa.

Šolski otroci so že sposobni zahtevnejših vaj, ki razvijajo koordinacijo in ravnotežje ter krepijo mišice in razgibavajo vse telo. Srednješolci so že dovolj razviti, da se lahko vključijo v vadbo odraslih. Zavedanje, da zmorejo enako in včasih celo več od njih, jim vliva samozavest, ki jo v najstniških letih še kako potrebujejo. Z dihalnimi vajami se naučimo pravilnega, popolnega vdiha in izdiha. Vaja, ki zelo dobro prevetri pljuča in razgiba prepono, je pranajama smeha, ob kateri uživajo tako otroci kot odrasli.

Telesna gibljivost tudi v starosti

Druga skupina, za katero je joga kot nalašč, so starejši. Joga jim namreč omogoča vadbo, ki je primerna tudi za manj razgibane in ljudi z različnimi težavami, kot so manjša gibljivost sklepov, bolečine v hrbtenici, obolenja srca in ožilja, previsok krvni tlak, prevelika telesna teža. Z vadbo ohranjamo telesno zmogljivost v pozno starost, da lahko skrbimo sami zase in živimo bolj kakovostno. Tudi če začnemo vaditi šele v zrelih letih, se nam to obrestuje, čeprav je morda potrebnega nekaj več časa. Ne moremo namreč pričakovati uspehov čez noč, če prej več let nismo skrbeli za svoje telo.

Pri zdravstvenih težavah je treba upoštevati zdravnikova navodila. Izkušen inštruktor ve, katere vaje so dobrodejne in katere prepovedane. Pri težavah s hrbtenico na primer so na začetku boljše vaje v ležečem položaju, da je hrbtenica razbremenjena, postopno pa razgibamo in okrepimo mišice, ki jo ohranjajo v pravilnem položaju.

V nekaterih jogijskih društvih imajo posebne programe prav za težave s hrbtenico, ki pestijo že mlade. Veliko vaj je mogoče prilagoditi za manj gibljive, da lahko vadijo sede na stolu. V nekaterih domovih za starejše občane že leta pripravljajo vadbo joge pod vodstvom inštruktorjev prostovoljcev. Joga tudi sprošča in pomirja, usklajuje telo in duševnost ter spodbuja pozitivno dojemanje samih sebe in sveta nasploh, kar je v teh kriznih časih za vse nas še kako potrebno.