Letos bodo tako Italijani v povprečju imeli za kar petino višje življenjske stroške kot lani, ugotavljajo v italijanskem finančnem dnevniku Il Sole 24 Ore.

Italijane bodo poleg nove obdavčitve prve stanovanjske nepremičnine po žepu najbolj udarile podražitve pogonskih goriv. Izdatki za pogonska goriva bodo zgolj v zadnjih štirih mesecih leta za družino z dvema otrokoma višji za okoli 13 odstotkov ali dobrih 160 evrov.

Za približno enak odstotek bodo višji tudi izdatki za električno energijo in plin, medtem ko se voda in odvoz smeti na srečo Italijanov ne bosta podražila. Na letni ravni bo imela družina z dvema otrokoma po pisanju časnika okoli 1400 evrov več izdatkov za omenjene potrebščine.

Zaradi vse višjih izdatkov za osnovne življenjske potrebščine, italijanska gospodinjstva na splošno trošijo vse manj. V trgovinskem združenju Confcommercio za letos napovedujejo 3,3-odstotni padec potrošnje na posameznika in posledično še več zaprtih trgovin in izgubljenih delovnih mest.

Če je lani propadlo okoli 26.000 trgovin več, kot jih je zaživelo, se bo letos po njihovih napovedih številka povečala na okoli 34.000. Skupaj je sicer v Italiji registriranih okoli 1,55 milijona trgovskih podjetij, kar predstavlja okoli četrtino vseh podjetij.

Prva sindikalistka v državi, predsednica Cgil Susanna Camusso, je ministrico za delo Elso Fornero zaradi vse šibkejše kupne moči gospodinjstev že pozvala, naj letos poskrbi za neobdavčeno izplačilo 13. plače in pokojnine.

Na ta način bi lahko vsaj deloma zagnali potrošnjo in preprečili dodatne izgube delovnih mest. Če se ministrica ne bo odzvala z rešitvami, ki bodo razbremenila gospodinjstva, bodo 28. septembra organizirali splošno stavko, napoveduje Camussova.

Za nespodbudne podatke je v teh dneh poskrbel tudi državni statistični urad Istat. Italijanska podjetja so med evropskimi konkurenti v zadnjih desetih letih po produktivnosti napredovala najmanj.

Produktivnost ure dela se je v Italiji v zadnjih desetih letih do leta 2010 povečala za vsega 1,4 odstotka, medtem ko se je v povprečju v Evropski uniji za 11,4 odstotka, od tega za 13,6 odstotka v Nemčiji in za 10,4 odstotka v Španiji.