Glavni urednik informativnega programa Telesur Jorge Enrique Botero je, sklicujoč se na zanesljive vire, dejal, "da sta vlada Juana Manuela Santosa in FARC pred nekaj trenutki v Havani podpisala sporazum za začetek mirovnega procesa". Pogajanja naj bi se začela 5. oktobra letos v Oslu in se kasneje nadaljevala v Havani. Obe strani naj bi se tudi obvezali, da ne bosta zapustili pogajalske mize, dokler ne bo podpisan mirovni sporazum za dokončno prenehanje več kot 50-letnega konflikta. Po poročanju kolumbijske televizije Canal Capital so v predvčerajšnjim podpisanem sporazumu zapisane štiri temeljne točke pogajanj, to so človekove pravice, politična participacija, razvoj podeželja in reintegracija.

Razen tega naj bi se prvič pogovarjali tudi o temah, kot so prenehanje spopadov, demobilizacija gverilcev in izročitev orožja, o čemer se vodstvo FARC ni hotelo pogovarjati na prejšnjih treh mirovnih pogajanjih v zadnjih 30 letih, ki so zato propadla. Po besedah direktorja radijske mreže RCN, Franciska Santosa (bratranca predsednika Santosa), gre za nadaljevanje prizadevanj, o katerih je tekla beseda na prvem sestanku Santosa z venezuelskim predsednikom Hugom Chavezom. To je bilo avgusta 2010, ko sta državi po Santosovi izvolitvi vnovič navezali diplomatske stike, ki jih je mesec dni poprej prekinil prejšnji kolumbijski desničarski predsednik Alvaro Uribe (2002-2010). Po poročanju tega medija naj bi Santos takrat zaprosil Chaveza za pomoč pri odpiranju pogajalskih poti. Resnici na ljubo je gverilsko vodstvo v tem času in kljub hudim vojaškim spopadom večkrat pozvalo Santosa k mirovnemu procesu, ne nazadnje so februarja letos iz ujetništva izpustili vse zajete vojake in ugrabljene osebe in obljubili, da bodo prenehali ugrabljati ljudi.

Kolumbijski predsednik je dejal, da želi s "preliminarnimi pogovori" izpolniti svojo "ustavno dolžnost", to je vzpostavitev miru na državnem teritoriju. Rekel je: "Kolumbijci so lahko prepričani, da vlada ravna preudarno in z vso resnostjo in odločnostjo v prid blaginje in za mir vseh prebivalcev naše države", Po javnomnenjskih raziskavah, objavljenih minuli četrtek, mirovni proces podpira 74,2 odstotka Kolumbijcev, predsednik Santos pa si je zagotovil podporo tudi pri večini političnih strank levega bloka in centra, vključno z liberalno stranko, ni pa je dobil pri konservativni politični opciji, ki jo vodi nekdanji predsednik Uribe, ki zahteva vojaški obračun z gverilci.