Čeprav Issacov prihod na obletnico Katrine vzbuja željo po primerjavi, obstaja med obema nevihtama velika razlika. Katrina je v nekem trenutku postala orkan pete kategorije, kar pomeni, da je orkanski veter presegel hitrost 252 kilometrov na uro, ob prihodu na kopno pa je še vedno obdržal moč orkana tretje kategorije.

Kljub temu vremenoslovci opozarjajo, da bi bil Isaac lahko nevaren, če bi udaril med plimo, saj bi lahko ob položno obalo jugovzhodne Louisiane in Misisipija pošiljal do 3,6 metra visoke nevihtne valove. Oblasti so za ogroženo območje označile 450 kilometrov obale, od louisianskega mesta Morgan City vse do meje med Florido in Alabamo.

Obama svari pred nevarnostjo hudih poplav

O nevarnosti poplav zaradi Isaaca je danes pregovoril tudi predsednik ZDA Barack Obama. Obama je prebivalce ogroženih območij prav tako pozval, naj upoštevajo navodila o evakuacijah, če bodo oblasti odločile, da so potrebne.

Župan New Orleansa Mitch Landrieu ni sprožil prisilne evakuacije mesta, zvezni uradniki pa zagotavljajo, da so prenovljene črpalke okoli mesta sposobne vzdržati močnejše neurja, kot je Isaac. Kljub temu je nezaupanje v mestu visoko, še posebej v četrtih, ki jih je odplaknila Katrina, ko so leta 2005 popustili protipoplavni zidovi.

Nezaupanje v zaščito je zaradi Katrine visoko

"Ne zaupam črpalkam,“ je povedal Robert Washington, ki se je z ženo in petimi otroki pripravljal na evakuacijo. "Nočem izzivati sreče. Videl sem, kako je bilo tu po Katrini.“ Četrt v kateri živijo Washingtonovi se nahaja blizu mesta, kjer je popustil protipoplavni zid. V soseski še danes prevladujejo prazne parcele, ki so bile nekoč polne hiš. Spet drugi so se odločili zaupati v izboljšave infrastrukture in nameravajo neurje prevetriti v prenovljenih hišah.

(Tropska nevihta Issac, Foto: AP)