Še pred poročili omenjenega časnika so v javnost prišle novice, da je nemška policija šolala okoli 500 beloruskih policistov in v času prevozov radioaktivnih odpadkov Castor (čez nemško ozemlje) na obisk povabila beloruske opazovalce, ki naj bi se ob tem naučili, kako ravnati proti protestnikom. Med njimi naj bi bili po poročilih berlinskega časopisa Tagesspiegel tudi oficirji zloglasne milice Aleksandra Lukašenka, ki jo vedno znova uporabijo, da zatre proteste demonstrantov. Opozicija v Nemčiji je bila nad tem ogorčena in je od vlade zahtevala ustrezna pojasnila.

Pet seminarjev za beloruske enote

Če so v Minsku Lukašenkove varnostne sile znova s silo zatrle opozicijo, potem vemo, od koga so se beloruske milice tega nasilja naučile, je dejal Jan Korte, ki je v poslanski skupine stranke Die Linke odgovoren za varnostna vprašanja. Hkrati je opozoril na to, da mora takšno pomoč pri izobraževanju odobriti nemški parlament. Tudi stranka zelenih je omenjeno izobraževanje označila za zelo vprašljivo, "vse, kar se te posebne enote naučijo, bo konec koncev uporabljeno za zatiranje lastnega prebivalstva, je dejal Volker Beck iz poslanske skupine zelenih.

Notranje ministrstvo je očitke zavrnilo in pojasnilo, da je bilo sodelovanje med varnostnimi organi usklajeno na ravni Evropske unije. Po signalih iz Minska, ki so kazali na to, da se avtoritarni sistem v Belorusiji odpira, naj bi pomagali pri izobraževanju enot beloruske policije. Izobraževanje je vsebovalo pet seminarjev, zadnji je potekal oktobra leta 2011, zatem ko je predsednik Lukašenko brutalno zatrl proteste zaradi nepravilnosti ob predsedniških volitvah leta 2010. Tedaj so beloruske oblasti aretirale okoli 700 protestnikov, med njimi vse opozicijske voditelje, ki so nasprotovali zmagovalcu volitev, Aleksandru Lukašenku.

Vodja nemških zelenih Claudia Roth je zahtevala, da mora nemška vlada pojasniti, zakaj so se ta izobraževanja nadaljevala tudi zatem, ko so vladne oblasti brutalne zatrle upor opozicije decembra 2010.

Pozno spoznanje nemških oblasti

Ruprecht Polenz (CDU), predsedujoči parlamentarnemu odboru za zunanje zadeve, je zagovarjal trening beloruskih milic z utemeljitvijo, da izobraževanje ni vprašljivo v primeru, če z njim pomagajo k zavesti o pravni državi, tudi če gre pri tem za nedemokratične države, četudi takšno izobraževanje vsebuje določena tveganja.

Zanimivo je, da so omenjena izobraževanja postala sporna šele leta 2011. Tedaj so namreč v Nemčiji ugotovili, da so bile posledice spornih volitev v Belorusiji tako močne, da je treba preučiti, ali omenjene pomoči vendarle ne bi bilo bolje prekiniti. Nemški časopis Bild je poročal, da je bil nemški parlament le deloma obveščen o spornih izobraževanjih beloruskih enot, predvsem pa je notranje ministrstvo na vprašanje poslanske skupine stranke Die Linke zamolčalo, da vsebuje tudi postopke proti protestnikom.