Če bo vreme dovolilo, bodo konvencijo v Tampi uradno odprli že danes, delo pa nadaljevali šele jutri, se pravi potem, ko naj bi se Isaac pomaknil v notranjost kontinenta.

V pričakovanju obeh dogodkov v Tampi vladajo izredne razmere. Konvencije naj bi se udeležilo skoraj 4500 delegatov, od katerih jih ima pravico do glasovanja zgolj dobra polovica. Republikanski kongres bo poleg tega spremljajo še 15.000 akreditiranih novinarjev, kolikor naj bi bilo tudi balonov, ki jih bodo na zadnji dan konvencije spustili pod strop za 40 milijonov dolarjev prenovljene dvorane Tampa Bay Times Foruma. Po predvidevanjih naj bi dogajanje na odru prek televizijskih mrež spremljalo približno 40 milijonov Američanov, med njimi veliko neopredeljenih volilcev, ki bodo 6. novembra odločali o enem ali drugem kandidatu.

»Naš cilj je, da poenotimo stranko in volilce prepričamo, da je ponudba dvojice Romney-Ryan bistveno boljša od Obama-Bidenove,« je včeraj v Tampi dejal Tom Schweich, Romneyjev delegat iz St. Luisa. Čeprav do začetka konvencije manjka le še nekaj ur, volilni štab še vedno gladi besedilo zgodbe, s katero želi novega voditelja stranke predstaviti v nekoliko bolj mehki podobi. V nasprotju s predsednikom Obamo, ki slovi po priljudnosti (dosti manj pa po odločnem vladanju), Romney kljub njegovim očitnim naporom ostaja nepriljubljen in antipatičen. Tudi mnogi republikanci menijo, da je Romney »too rich, too long« (preveč bogat predolgo časa). Prav to pa je tisto, kar bo novembra odločilnega pomena, menijo dobro obveščeni opazovalci. »Romney lahko zmaga le, če bo volilce prepričal, da razume težave običajnih Američanov,« meni eden od številnih zapisov spletnega mesta Politico.

Režija konvencije v Tampi je za Romneyja torej izredno pomembna. Da bi stranko predstavili enotno že prvega dne konvencije, so za danes predvideli preštevanje glasov delegatov, da bi tako tudi uradno potrdili Romneyjevo nominacijo. Gre za neobičajno gesto, ki je konvenciji v Tampi odvzela še zadnji element presenečenja. Toda načrt, s katerim naj bi ustvarili videz harmonije, je na srečo odpihnil orkan Isaac. Strankarski veljaki bodo morali zdaj improvizirati in spreminjati program. Izvirni načrt je bil naperjen proti 200 delegatom Rona Paula, 77-letnega kongresnika iz Teksasa, ki, čeprav poražen med primarnimi volitvami, noče podpreti Romneyja. Paul je podporo pogojeval s pravico do govora med konvencijo. Organizatorji so pristali, vendar pa so mu govor hoteli cenzurirati, zaradi česar Paulovih nekaj tisoč pripadnikov že dva dni protestira in brani svojo identiteto svobodnjakov na mitingu, ki poteka zunaj dvorane. Ron Paul, ki zapušča politično sceno, je včeraj pozno zvečer naslovil svoje podpornike, med katerimi je vedno več mladih upornikov strogega, novega režima v republikanski stranki.

Preobrazbo dobre stare stranke v desničarsko formacijo bodo na konvenciji predstavljali predvsem republikanski guvernerji, ki so zmagali na dopolnilnih volitvah leta 2010. Med njimi prednjači Scott Walker, ki je v Wisconsinu v nekaj mesecih na prafaktorje razstavil socialno državo. Številni, njemu podobni guvernerji bodo v primeru Romneyjeve zmage postali temeljni nosilci nove politike republikanskega režima v Washingtonu. Če hoče Romney zmanjšati davke bogatim, oklestiti državni aparat, bodo morali manjkajoča sredstva nadomestiti davkoplačevalci posameznih zveznih držav, opozarjajo poznavalci. Ti v primeru Romneyjeve zmage napovedujejo še večje naraščanje socialnih razlik in eliminacijo srednjega razreda.