Kot je dodal, je odločitev "v nasprotju z demokratičnimi pravili in v nasprotju z zakonodajo," poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sodišče je danes odločilo, da je bil referendum o odstavitvi Basescuja 29. julija neveljaven, ker se ga ni udeležila zahtevana polovica volilnega telesa. Na referendumu je sicer večina - 87 odstotkov - podprla odstavitev Basescuja, vendar pa ta zdaj zaradi neveljavnosti referenduma ostaja na položaju.

Sodišče je moralo odločati o pritožbi vladajoče Socialnoliberalne koalicije (USL), ki jo vodi Ponta, da je bil referendum dejansko veljaven, da pa so bili napačni oz. zastareli volilni imeniki, na katerih je bilo zabeleženih preveč volivcev.

A ustavno sodišče je to pritožbo zavrnilo in odločitev o neveljavnosti referenduma sprejelo s šestimi glasovi proti trem. Za sprejem odločitve je bila potrebna ravno dvotretjinska večina med devetimi ustavnimi sodniki. Po navedbah medijev je k sprejemu te odločitve sicer močno pripomogla tudi velika gonja, ki jo je proti sodnikom izvajal Ponta.

Premier zdaj napoveduje, da bo "še naprej branil Romune pred represivnim in zatiralskim režimom", ki ga po njegovih besedah uteleša Basescu. Zdaj je napovedal obsežno reformo ustave, ki bo zagotovila, da Romunija "ne bo nikoli več prepuščena volji ene osebe", navaja AFP.