Parlament sestavlja 275 poslancev, ki jih je izbralo 135 tradicionalnih starešin. Imena 200 od skupno 275 poslancev so objavili v petek, imena preostalih 75 pa zaradi sporov med različnimi klani v Somaliji ostajajo neznana.

Po prvotnih načrtih naj bi se prvič sestali v od državljanske vojne načetem poslopju parlamenta, a je bil strah pred morebitnimi napadi skrajne islamistične milice Šebab prevelik.

Sprva so napovedovali, da bo parlament že prvi dan na tajnem glasovanju izbral novega predsednika države, a so nato volitve preložili. Po navedbah več poslancev, na katere se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, bodo predsednika najverjetneje izvolili v prihodnjih dneh.

Za glavnega favorita za položaj velja sedanji somalijski predsednik, zmerni islamist Šejk Šarif Šejk Ahmed, ki je državo vodil od leta 2009, zdaj pa se s tega mesta poslavlja, a verjetno ne za dolgo. Med močnimi kandidati sta še dosedanji premier Abdiveli Mohamed Ali ter predsednik parlamenta Šarif Hasan Šejk Adan.

Parlament naj bi tudi ratificiral osnutek nove ustave, ki ga je pred tremi tedni podprla ustavodajna skupščina.

Po vsej somalijski prestolnici so v ponedeljek veljali močno poostreni varnostni ukrepi, ulice pa so bile polne policistov. A ker je začasni predsednik parlamenta politični urad ZN v Somaliji pozval k posebni zaščiti, so se poslanci sešli kar na strogo varovanem območju letališča, kjer se med drugim nahaja oporišče 17.000-članske misije Afriške unije Amisom.

Minula leta so v Somaliji zaznamovali predvsem krvavo nasilje, pomanjkanje napredka ter razširjena korupcija. A tudi politični proces, ki naj bi tej revni državi na Afriškem rogu prinesel novo vodstvo in s tem svetlejšo prihodnost, ima po ocenah analitikov globoke napake.

Tako izbira ustavodajne skupščine, ki je nedavno potrdila osnutek nove ustave, kot tudi parlamenta naj bi namreč temeljila predvsem na podkupovanju, ustrahovanju in nasilju. Vse, kar se dogaja, je, da si isti skorumpirani ljudje na novo delijo položaje in oblast v državi, opozarjajo poznavalci.