"Pri 13 glasovih predstavnikov Republike Srbske (v parlamentu BiH) in devetih plus treh glasovih iz Federacije BiH je jasno, da obstaja večina, ki lahko Lagumdžijo prisili v odstop," je zatrdil Dodik v petkovem pogovoru z novinarji v Banja Luki.

Nova koalicija

Kateri poslanci bi v parlamentu podprli odstavitev Lagumdžije, še ni znano, je pa Dodik zatrdil, da bo zelo kmalu odprl to vprašanje, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug, ki se sklicuje na bošnjaške medije. Na vprašanje, ali bi zamenjava Lagumdžije pomenila tudi oblikovanje nove vladne koalicije na državni ravni, se je Dodik odzval z besedami, da so tovrstne zadeve v demokratičnih družbah povsem normalne.

Lagumdžija je sicer nedavno zatrdil, da ne bo ponudil odstopa Dodiku, kar je predsednik Republike srbske komentiral z besedami, da z zunanjim ministrom osebno nima težav, pač pa ima slednji težave z ustavo BiH. Po Dodikovih besedah tako ni nobene potrebe, da bi Lagumdžija ponujal odstop njemu osebno.

K odstopu je Lagumdžijo sicer kot prvi 4. avgusta pozval srbski član predsedstva BiH Nebojša Radmanović, po mnenju katerega bi sedanjega zunanjega ministra na položaju moral zamenjati Srb. To stališče je v petek podprl tudi Dodik, ki meni, da "bi po pravilih moralo biti tako". Dodal je sicer, da vprašanje, kdo bo nasledil sedanjega zunanjega ministra, trenutno ni ključno.

Kje se je pojavila težava?

V nemilost srbskemu delu predsedstva BiH je Lagumdžija padel potem, ko se je pri dajanju navodil veleposlaniku BiH v GS ZN oprl zgolj na stališče predsedujočega predsedstva BiH, bošnjaškega člana Bakirja Izetbegovića. Ta je zunanjemu ministru namreč predlagal, naj podpre resolucijo o Siriji, saj naj bi BiH že v prejšnjih primerih podprla podobno stališče, podobno tistemu v resoluciji.

Predsedstvo bi sicer moralo o predlagani resoluciji Generalne skupščine ZN odločati na seji 27. julija, vendar pa se je Radmanović in hrvaški član Željko Komšić nista udeležila, kar je Izetbegović razumel kot podporo resoluciji.

Po glasovanju v GS ZN pa je Radmanović opozoril, da je predstavnik BiH pri ZN ravnal nezakonito, saj ni imel mandata predsedstva. Zunanji minister po njegovem mnenju ni spoštoval ustave, ki določa, da zunanjo politiko oblikuje predsedstvo BiH, samovoljnost pa bi moral po Radmanovićevem mnenju plačati z odstopom.