"Japonska je bližnja soseda, prijateljica, s katero delimo osnovne vrednote, in pomembna partnerica," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal južnokorejski predsednik. A "spoji, zamotani v zgodovino korejsko-japonskih odnosov, ovirajo skupen pohod k boljšemu jutri," je dodal.

Po njegovih besedah se izteka čas za poplačilo škode žrtvam, ki so zdaj stare že več kot 80 let. Trenutno naj bi jih živelo le še okoli 60, medtem ko zgodovinarji ocenjujejo, da je bilo okoli 200.000 žensk iz Koreje, Kitajske in drugih zasedenih držav prisiljenih nuditi spolne usluge japonskim vojakom.

Japonska po drugi strani trdi, da je bilo to vprašanje rešeno s sporazumom o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama leta 1965. To je danes ponovil tudi japonski zunanji minister Koičiro Gemba. "Vprašanje odškodninskih zahtevkov med Japonsko in Južno Korejo, vključno z vprašanjem žensk za tolažbo, je bilo rešeno v tistem sporazumu," je dejal, kot navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Lee je za nove napetosti med državama poskrbel že pred dnevi, ko je obiskal sporno otočje, znano kot Takešima na Japonskem in Dokdo v Južni Koreji. Japonska je v znak protesta začasno odpoklicala svojega veleposlanika v Južni Koreji.

V torek pa je Lee dejal, da se bo moral japonski cesar Akihito opravičiti za pretekla grozodejstva, če bo želel obiskati Južno Korejo. Vodja japonske diplomacije je zaradi tega že vložil uradni protest.

V Južni Koreji danes obeležujejo obletnico poraza Japonske v drugi svetovni vojni leta 1945, ki je končal 35-letno japonsko vladavino nad korejskim polotokom.