Gre za podvig, s katerim želijo ZDA poslati nedvoumno sporočilo Teheranu, medtem ko napetosti med državama rastejo. Bodo pa zato ZDA potrebovale svoje arabske zaveznice, ki bodo morale za nekaj časa pozabiti na medsebojne spore, si deliti informacije in sodelovati pri postavljanju obrambnega ščita, piše ameriški časopis na svoji spletni strani.

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je bila pred tremi leti med prvimi, ki so poudarili potrebo po raketnem ščitu. Ob obisku Saudove Arabije marca letos je poudarila, da "s lahko sodelovanjem pri protiraketni obrambi storimo še več, da bi obvarovali zaliv". "Da lahko učinkovito braniš lastno državo, je včasih treba imeti postavljen radarski sistem v sosednji državi,“ je takrat povedala Clintonova. "Toda sodelovanje je tisto, kar zdaj resnično potrebujemo, da bi lahko zavihali rokave in pričeli delati," je še dodala.

To bi vključevalo vzpostavitev mreže radarjev, da bi lahko zagotovili pravočasen opozorilni sistem po Perzijskem zalivu, pa tudi uvedbo poveljniških, kontrolnih in komunikacijskih sistemov, ki bi poskrbeli za izmenjavo teh informacij.

Za ta namen je Pentagon že konec lanskega leta obelodanil pogodbo a prodajo dveh naprednih radarjev za protiraketno obrambo Združenim arabskim emiratom. V začetku tega leta so oblasti tudi razkrile, da bodo podoben radarski sistem vzpostavili tudi v Katarju.