Do današnjega imenovanja al Halkija je dolžnosti premiera opravljal dosedanji Hidžabov namestnik Omar Galavandži. V Siriji imajo sicer predsedniški sistem, kar pomeni, da ima vlada bolj tehničen kot političen značaj.

Asada zapustil tudi šef protokola

Bašarja al Asada je v preteklih dneh zapustil tudi vodja protokola Moheddini Muslimani, ki je prebegnil na stran upornikov, poroča Spiegel. Šef sirskega protokola naj bi se sicer še vedno nahajal v Siriji, so sporočili iz FSA, ki naj bi mu pomagal pri pobegu iz Damaska.

Boj med vladnimi silami in uporniki za nadzor nad sirskim mestom Alep se tudi danes nadaljuje. Ta je pomemben, saj bi lahko rezultat spopada odločil o usodi predsednika Bašarja al Asada. A sirska vojska je medtem danes v srditem napadu upornike prisilila v delen umik iz strateško pomembne mestne četrti Salahedin.

Obstreljevanje in bombardiranje

Pripadniki Svobodne sirske vojske (FSA) so se iz Salahedina delno umaknili, je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil eden izmed njihovih poveljnikov Hosam Abu Mohamed. Po njegovih besedah se uporniki sedaj umikajo proti predelu Sukari, kjer se pripravljajo na protinapad.

Dodal je, da sirska vojska nadaljuje silovito obstreljevanje in bombardiranje. Pri tem je bilo ubitih večje število civilistov in okoli 40 upornikov, prav tako je bilo uničenih 40 zgradb.

Sirska vojska je v sredo sprožila ofenzivo, da bi osvojila predele Alepa, ki so v rokah upornikov. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je samo v sredo v nasilju po Siriji umrlo 167 ljudi, od tega 95 civilistov, 54 vojakov režimskih sil in 18 upornikov. Samo v Alepu jih je bilo ubitih 33, od tega 24 civilistov in devet upornikov.

V Turčiji že 50 tisoč beguncev

Število sirskih beguncev, ki so prebegnili v Turčijo, se je že povzpelo na 50 tisoč. Država se boji, da bi se število lahko močno povečalo, če se bodo boji v Alepu še nadaljevali. V Turčiji so ob meji s Sirijo trenutno postavljeni štirje begunski kampi.

Med divjanjem bitke v Alepu je Iran organiziral srečanje, na katerem se bodo ukvarjali z vprašanjem krvavih spopadov v Siriji, udeležila pa naj bi se ga tudi Rusija. Iran je na konferenci poudaril, da bi nenaden konec Asadove vladavine lahko imel "katastrofalne posledice za državo". O možnostih, kako rešiti spor, bodo razpravljale države "s pravilnimi in realnimi pogledi".

Iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi je danes pozval k resnim pogovorom med sirsko vlado in uporniškimi skupinami, opozoril pa je, da je edini način za rešitev krize notranji dialog. "Iran trdno verjame, da lahko sirsko krizo rešimo z resnimi pogovori med vlado in opozicijo, ki v državi uživa veliko podporo,“ je dejal. Nadaljeval je, da Iran zavrača kakršnokoli zunanjo in vojaško intervencijo, podpira pa trud ZN, da bi razrešil krizo.

Salehi je sporočil, da je Iran svoji zaveznici Siriji pošiljal humanitarno pomoč zaradi mednarodnih sankcij, ki po njegovih besedah niso v interesu sirskih prebivalcev in samo povečujejo njihovo trpljenje.

Podpirajo Asada, a si prizadevajo za mir v Siriji

Iz konference so bile izključene zahodne in zalivske države, ki jih Iran obtožuje, da vojaško podpirajo opozicijske upornike, ki želijo strmoglaviti sirskega predsednika Bašarja al Asada. Iranski državni mediji poročajo, da so se konference udeležili zunanji ministri Iraka, Pakistana in Zimbabveja, poleg tega pa tudi predstavnik ZN.

Med 29 državami udeleženkami so bile tudi Kitajska, Rusija, Indija, Indonezija, Jordanija, Afganistan in Belorusija, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Iz Kuvajta in Libanona pa so pred začetkom konference sporočili, da se je ne bodo udeležili.

Iran si prizadeva za vzpostavitev miru v Siriji ter začetek dialoga med sirsko opozicijo in vlado. Vendar istočasno obljublja, da bo še dalje podpiral Asada.

Organizacija srečanja je po mnenju nekaterih poskus prevzema diplomatskega vakuuma, ki ga je 2. avgusta povzročil odstop Kofija Anana s položaja posebnega odposlanca ZN in Arabske lige za Sirijo. Iran, ki je za odstop Anana okrivil ameriško podpiranje upornikov, je zatrdil, da bo poskušal oživeti Ananov mirovni načrt.