Namesto 13 le pet paznikov

Varuhinja je odprtje enote za forenzično psihiatrijo, ki deluje v okviru psihiatričnega oddelka v mariborskem kliničnem centru, pozdravila kot velik napredek na področju duševnega zdravja obsojencev in pripornikov iz celotne Slovenije. V njej obravnavajo tako paciente z izrečenim ukrepom obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva kot tudi osebe, ki prestajajo kazen zapora ali je zoper njih odrejen pripor, potrebujejo pa psihiatrično zdravljenje v bolnišnici.

Čeprav so enoto uradno odprli že avgusta lani, je začela delati šele v začetku letošnjega junija, kljub temu pa se še zdaj soočajo s številnimi težavami. "O njih nas obveščajo tako pacienti kot zdravstveno osebje, zato smo še posebej zaskrbljeni tudi zaradi pojasnila uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, da je z veliko težavo zagotovila varovanje s strani le petih pravosodnih policistov, čeprav je bilo v začetnem projektu predvideno, da bo za varovanje v enoti skrbelo 13 pravosodnih policistov," pojasnjujejo v uradu varuhinje.

Več mesecev brez možnosti gibanja na prostem

Ker predvidenih novih zaposlitev pravosodnih policistov še ni, varuhinja ugotavlja, da pazniki ne zmorejo opraviti vseh nalog, predvidenih za to delovno mesto, od zagotavljanja varnosti in spremljanja pacientov na preglede do spremljanja pacientov med sprehodi na dvorišču. Zato pacientom preprosto ne omogočajo izhodov na prosto in sprehodov, kar je po oceni Čebašek-Travnikove nesprejemljivo, saj "je treba bivanje na prostem zagotoviti vsaki zaprti osebi, tudi tisti, ki je na zdravljenju v zdravstveni instituciji". Ob tem je spomnila na ugotovitve evropskega odbora za preprečevanje mučenja in nehumanega ali ponižujočega ravnanja, ki je v začetku letošnjega leta prav ob obisku psihiatričnega oddelka v mariborski bolnišnici opozoril na skrb vzbujajoče dejstvo, da pacienti, ki so bili pod strožjim nadzorom pravosodnih policistov, v večini primerov tudi po nekaj mesecev niso imeli možnosti do gibanja na prostem.

Po mnenju strokovnjaka, zaposlenega v zaporskem sistemu (v tem primeru je želel ostati anonimen), odgovornost za trenutno stanje na forenzičnem oddelku nosi država, ki bi se morala odločiti, ali bo šla do konca v ta projekt ali ne. "Če se je zanj odločila, potem bi morala zagotoviti dovolj kadrov tako za pravosodne policiste kot tudi za zdravstveno osebje, saj je pacientov na tem oddelku vsak dan več. Skratka, če se je država odločila za forenzično psihiatrijo, potem bi morala zagotoviti pogoje za delo, saj smo bili doslej ena redkih evropskih držav, če ne celo edina, ki ni imela takšnega oddelka," opozarja naš sogovornik.