Gradbena inšpekcija je po opozorilih Zavoda za gozdove opravila ogled in pričakovano ugotovila, da je tudi nov Strojev objekt tam zgrajen na črno.

"Gradbeni inšpektor je tudi za novo zgrajene objekte pod Dobrčo izdal Franciju Stroju dve inšpekcijski odločbi za nelegalno gradnjo, na kateri pa se je investitor pritožil. Pritožbi sta bili na ministrstvu za okolje in prostor zavrnjeni," so pojasnili na Inšpektoratu RS za promet, energetiko in prostor. Stroj bi torej moral črno gradnjo podreti, a mu kaj takega ne pade na pamet. Kdaj se bodo za to odločili pristojni državni organi, pa še ni jasno. Neuradno pa smo izvedeli, da naj bi imel podjetnik, ki je javnosti sicer znan tudi po tem, da je preživel strmoglavljenje s helikopterjem, lansko jesen pa z njim celo (seveda nelegalno) pristal na vrhu Triglava, kar precej možnosti, da mu laboratorij pustijo pri miru, če bi mu ga uspelo legalizirati.

Zanimivo je, da je občina Radovljica v pripravo novega prostorskega reda, ki so ga sicer sprejeli letos februarja, vključila tudi Strojevo parcelo pod Dobrčo, kjer bi občina dovolila gradnjo laboratorija, a so morali to namero opustiti. "Prejeli smo negativno mnenje Zavoda za gozdove, ki je bilo za nas obvezujoče, saj so obrazložili, da je ta parcela del varovalnega gozda, ki ga je treba zaščititi," je pojasnila vodja oddelka za prostor Staša Čelik Janša. Brez takega določila v prostorskem redu občine pa Stroj svojega "gnezda pod Dobrčo" ne more legalizirati. Seveda s tem pravne možnosti za kaj takega niso izčrpane, saj se tovrstni prostorski načrti neprestano spreminjajo. Dejstvo pa je, da bo moral Zavod za gozdove, vse dokler bo Strojeva parcela del varovalnega gozda, temu nasprotovati. Šele če mu uspe na državni ravni doseči, da se njegova parcela izključi iz varovalnega gozda, bi se temu lahko izognil.

"Drži, da bi moral svoj laboratorij že porušiti, a tega niti slučajno ne mislim narediti. Je pa tudi tako narejen, da ga ne more nihče drug! Prepričan sem, da je zdaj laboratorij lepo vgrajen v naravno okolje in ni več za nikogar moteč. Ob tem bi rad opozoril na številne druge črne gradnje tod okoli, ki pa jih vsi pustijo pri miru. Učinki takega laboratorija so za moje podjetje veliki, tam sem razvil že nekaj naprav za učinkovitejšo rabo energije. Svoje postopke bi rad pokazal tudi javnosti in predvsem študentom, ki jih kaj takega zanima, pa ne upam, ker gre v resnici za črno gradnjo. Se pa močno trudim, da bi jo legaliziral, pa sem žal neuspešen. Še enkrat več bi poudaril, da gre za skalo, za popolnoma neplodno parcelo, in nikakor za gozd," je zatrdil podjetnik Franci Stroj.