Namesto tvita raje več pojasnil

Spomnimo, minuli konec tedna je SDS, ki (je) velja(la) za NSi-jevo trdno koalicijsko partnerico, na svojem profilu na Twitterju objavila dva kritična zapisa, uperjena proti njeni koalicijski partnerici Državljanski listi (DL) in njenemu predsedniku Gregorju Virantu ter strankinemu podpredsedniku in finančnemu ministru Janez Šušteršiču. "Twitter je potuha za hitro objavljanje informacij, ki so velikokrat nepopolne. Menim, da za tehtne stvari ni dobro, da jih v enem stavku objavimo na Twitterju, ker kot take zahtevajo več razlage in pojasnil," o sodobnem komuniciranju pravi Novakova.

Škoda, da se nesoglasja rešujejo prek medijev, meni političarka in opozarja, da v tem trenutku ni prav, da vsaka stranka egoistično gleda na svoje volilce ali pa na svoje cilje. Po njenem mnenju je namreč treba gledati na skupen cilj. Šušteršičevo odsotnost s četrtkove proračunske seje vlade, na kateri so zavrnili osnutek izhodišč za pripravo proračunov za leti 2013 in 2014, ki ga je pripravilo prav njegovo ministrstvo, in je bil ena od tarč SDS-ovega tvita, Novakova ni problematizirala. Nasprotno, Šušteršič je bil po njenih besedah najbolj obremenjen minister zadnjih mesecev, zato ga razume, da si je vzel čas za oddih. "Ampak v zadostni meri stvari niso bile pripravljene, torej ministrstvo pripomb ni upoštevalo dovolj, mu pa oddih vseeno privoščim," meni ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je na četrtkovi seji vlade - prav tako kot Šušteršiča - ni bilo.

O Virantovi (in opozicijski) neuporabnosti

S kritiko Novakova ni skoparila niti na račun SDS-ovega tvita o Virantovi neuporabnosti s tremi odstotki javnomnenjske podpore: "Nisem za to, da prek medijev kritiziramo svoje koalicijske partnerje."

Ne le koalicije, prvakinja NSi se je lotila tudi opozicije. "Eden od razlogov, zakaj znižanje bonitetne ocene Slovenije, je gotovo tudi ta, da je politika pri nas zelo ali pa nenormalno neenotna za te čase. Opozicijsko zavračanje predlaganih rešitev ni dovolj, treba je podati nove, boljše, da skupaj najdemo izhod." Po oceni Novakove je zato toliko bolj pomembno, da jeseni politika združi moči, do takrat pa znotraj delovnih skupin najde rešitev za fiskalno pravilo ter reši vprašanji holdinga in sanacije slovenskega bančnega sistema.

"Na vodje parlamentarnih strank apeliram, da se dogovora držijo. V kolikor se ga ne bodo, lahko nastopi še večja politična kriza, ki bo prinesla še dodatno nižanje bonitetnih ocen, morda tudi nove volitve. Ker na drugi strani ne vidim alternative oziroma voditeljev, ki bi bolje zmogli voditi Slovenijo, menim, da je treba stvari vzeti skrajno resno, združiti moči in iz situacije iztisniti čim več," je povedala Novakova. Ta pa kljub optimizmu glede prihodnosti vseeno ne izključuje jesenskih interpelacij ministrov, ponovne vezave zaupnice na sprejetje fiskalnega pravila, slovenske prošnje za mednarodno finančno pomoč, mogoč scenarij po njenem mnenju pa je tudi razpad koalicije.