Prav to se je v teh dneh zgodilo v Boliviji, ko je minister za zunanje zadeve David Choquehuanca v svojem govoru uporabil prispodobo, ki je spodbudila časopisne naslove in članke doma in v tujini, češ da namerava vlada levičarskega predsednika Eva Moralesa izgnati Coca-Colo in McDonald's iz Bolivije, ker prestavljata simbol kapitalizma in ameriškega imperializma.

Vlada primorana zanikati natolcevanja

Številni digitalni portali bolivijskih in drugih časnikov po svetu so v minulih dneh ponujali v branje članke z naslovi, kot so "Bolivija končuje obdobje Coca-Cole in McDonald'sa" ali "Od 21. decembra Bolivijci ne bodo več pili kokakole" in "Evo Morales bo po majevskem koledarju nagnal kokakolo iz države". Eni so šli še dlje, denimo digitalni portal www.entronointeligente.com iz Venezuele, kjer piše: "Bolivijska vlada je sprejela zakon, ki preprečuje poslovanje Coca-Cole in MacDonald'sa v državi." V nekaterih od teh medijev gre za namerno prirejeno informacijo, da bi diskreditirali Moralesov socialistični projekt, pri drugih morda za poletni čas kislih kumaric. Kakor koli, zadeva je dobila take razsežnosti, da je bila vlada, ki sicer ne goji posebnih simpatij do teh ameriških podjetij, primorana uradno zanikati natolcevanja, saj je ta pijača med Bolivijci navsezadnje izjemno priljubljena zaradi okusa in nizke cene.

Začelo se je z mislijo, ki jo je izrekel minister Choquehuanca na nedavnem posvetu o koncu sedanje in začetku nove ere po majevskem koledarju, ki ga bolivijska domorodna skupnost namerava obeležiti s praznovanjem na Otoku sonca na jezeru Titikaka 21. decembra letos. Dejal je: "21. decembra 2012, ko se bodo planeti po 26.000 letih postavili v vrsto, bo konec egoizma in delitve; 21. december mora predstavljati konec kokakole in začetek mocochinche (pijače iz breskev)." V duhu kozmologije inkovske etnične skupine Aymara je razglabljal, da se bo po tem datumu končal "la macha" (mrak), da bo konec sovraštva in kapitalizma ter začetek ljubezni in komunitarizma.

Edina država na svetu brez McDonald'sa

S temi besedami je bolivijski zunanji minister sprožil plaz obtožb v medijih, vključno z ameriško televizijsko mrežo CNN. Negativni odmev je njegova izjava doživela zlasti v tistih časnikih, ki niso naklonjeni Moralesovemu prizadevanju za uvedbo socialističnega sistema v Boliviji. V spomin so priklicali podobne Moralesove besede izpred enega meseca in njegovo še starejšo izjavo, s katero je želel ljudi prepričati, da kokakola ni zdrava, da pa je uporabna v gospodinjstvu za odmaševanje odtokov in stranišč.

Predstavnica za tisk pri ministrstvu za zunanje zadeve Consuelo Ponce je bila po vsem tem primorana uradno zanikati namigovanja, da ima vlada namen prepovedati kokakolo. Dejala je, da so bile ministrove besede v medijih iztrgane iz konteksta, in pojasnila, da je Choquehuanca ime te pijače uporabil kot prispodobo za označitev konca te ere in ne kot napoved kakršne koli namere prepovedati prodajo kokakole po letošnjem 21. decembru. Tudi po besedah predsednika Industrijske zbornice glavnega mesta La Paz Maria Yaffarja gre za izkrivljanje ministrove izjave v medijih. S sporočilom za javnost se je prav tako oglasilo podjetje Coca-Cola, v katerem pravi: "Tako kot bolivijska ekonomija je imelo tudi naše podjetje v zadnjih letih stalno rast; naši načrti so nadaljevati investicije in rast v prihodnjih letih."

Pisanje o nameri Moralesa, ki je na oblasti od leta 2006, češ da bo izgnal iz dežele tudi McDonald's, je toliko bolj neverodostojno glede na dejstvo, da je to ameriško podjetje že leta 2002 zaprlo vseh osem svojih prodajaln hitre hrane v Boliviji, ker je propadla njegova izpostava v tej državi. Bolivija je edina država na svetu, kjer McDonald's ni osvojil okusa prebivalstva.