Suha in Zahva Arafat sta danes v Franciji vložili civilno tožbo zoper neznane osebe, saj sta prepričani, da je bil nekdanji palestinski vodja zastrupljen z radioaktivnim polonijem, je potrdil njun odvetnik Pierre-Olivier Sur. Jaser Arafat je 11. novembra leta 2004 umrl v vojaški bolnišnici nedaleč od Pariza.

Testiranje zobne krtačke, spodnjega perila in kučme

V sporočilu za javnost je pojasnila, da s tožbo ne želi s prstom kazati na nobeno določeno državo, skupino ali posameznika. Želi samo izvedeti, kar se je v resnici zgodilo njenemu možu. Arafatova vdova se je za tožbo odločila po preiskavi Al Jazeere, v sklopu katere so na številnih Arafatovih predmetih odkrili radioaktivni polonij.

Preiskava Al Jazeere, sprožena v začetku julija, se je osredotočila na testiranje Arafatove zobne krtačke, spodnjega perila in krznene kučme, ki jih je po smrti soproga v bolnišnici prevzela Suha. Ona je Al Jazeere tudi dala dovoljenje, da lahko te predmete vzame in jih pošlje na testiranje v švicarski laboratorij.

Arafatov naslednik Mahmoud Abbas je v začetku meseca odobril izkop Arafatovih posmrtnih ostankov in povedal, da bodo švicarski strokovnjaki, ki so testirali njegova oblačila, za nadaljnja testiranja vzeli tudi njegove telesne vzorce.

Vse od smrti leta 2004 namigovanja, da je bil zastrupljen

Glede na uradne podatke je takrat 75-letni Arafat umrl zaradi možganske krvavitve, ki jo je sprožila krvna okvara, ki pa jo je povzročilo vnetje črevesja. Od njegove smrti dalje pa se pojavljajo domnevanja, ali je črevesno vnetje povzročil virus ali morda kaj drugega.

Razkritje radioaktivnega polonija na njegovih osebnih predmetih in oblačilih je oživilo starejša namigovanja, da je bil Arafat zastrupljen. Mnogi Palestinci so namreč vse od Arafatove smrti verjeli, da ga je zastrupil Izrael, ki pa je navedbe zanikal tako takrat kot tudi danes. Suho Arafat in njene podpornike pa so obtožili, da prikrivajo prave vzroke smrti nekdanjega vodje.