Sirska vojska je danes v sirskem mestu Alep, ki je po številu prebivalcev največje v državi, krenila v ofenzivo nad uporniki režima, so sporočili aktivisti Sirskega observatorija za človekove pravice. Spopad za Alep, ki je 355 kilometrov oddaljen od sirske prestolnice Damask, za obe strani velja za ključnega.

Težki mitraljezi, tanki in helikopterji

"V številnih predelih mesta Alep trenutno potekajo najhujši spopadi vse od začetka revolucije pred 16 meseci,“ so sporočili iz Lokalnega koordinacijskega komiteja Sirije (LCC).

Vojaški helikopterji so začeli napadati enega od predelov mesta Alep, v pripravljenosti pa so tudi oborožene sile. Usoda največjega sirskega mesta, nadzor nad katerim bi pomenil veliko za nadaljni razvoj državljanske vojne, bo kmalu znana.

Vojaške okrepitve, ki se že dva dni zbirajo na severu mesta, so se podale proti četrti Salahedin, kjer se zadržuje največje število upornikov. Salahedin namreč predstavlja utrdbo upornikov, od kar so 20. julija zavzeli večji del mesta, poročajo tuje tiskovne agencije.

(Foto: AP)

Iz aktivistične skupine Generalna komisija sirske revolucije so sporočili, da se je sirska vojska Salahedinu približala s streli iz težkih mitraljezov. Spremljajo jo tanki in s strelnim orožjem oboroženi helikopterji.

"Pri napadih na Salahedin vladne sile uporabljajo tudi helikopterje, s katerimi bombardirajo to četrt,“ so prek spletne pošte medije opozorili aktivisti Sirskega observatorija za človekove pravice. "Spopadi so se pričeli tudi na vstopu v predel Sakhur.“

Pozneje so aktivisti observatorija sporočili, da vojska s pomočjo helikopterjev intenzivno obstreljuje različne soseske v mestu, ki so pod nadzorom upornikov, in dela vse, da bi dokončno zlomila nasprotovanje režimu. V teh soseskah se je začelo silovito spopadanje, so še povedali.

Bolnišnice na domovih, vedno manj hrane

Al Asadove sile sicer že nekaj dni v Alep ne puščajo dostave vode in goriva, so pojasnili opozicijski aktivisti. Uporniki so morali tako zdravniške postojanke urediti kar po domovih ljudi. "Obkolili so nas,“ je za Reuters povedal Abu Omar, prebivalec predela Salahedin. "V nekaterih predelih ni več elektrike, tudi hrane je vedno manj.“

Vendarle se sirski uporniki ne dajo in se pripravljajo na "mater vseh bitk", kakor režim pravi spopadom v Alepu. Po poročanju aktivistov je danes umrlo med 10 in 53 ljudi, v petek pa naj bi življenje izgubilo 160 ljudi. Sirski observatorij za človekove pravice je prav danes sporočil, da je nasilje v mesecih upora režimu zahtevalo že več kot 20.000 smrtnih žrtev, med katerimi je 13.978 civilistov.

(Foto: AP)

Nasilje pa ni povezano samo z Alepom, o vedno več spopadih poročajo še iz province Hama. "V odziv na nenehne prošnje lokalnega prebivalstva smo na območje poslali oborožene vladne sile, ki bodo mesto Karnaz v Hami očistili oboroženih terorističnih tolp,“ je danes poročala sirska državna televizija. Vladne sile sicer že od začetka spopadov za nasilje obtožujejo neznane, tuje teroristične skupine.

Boj se je začel, Alepu grozi "tragedija"

"Rečemo lahko, da se je boj začel," je o hudih spopadih dejal vodja observatorija s sedežem v Londonu Rami Abdel Rahman.

Današnja ofenziva med zahodnimi državami vzbuja velike skrbi. Bojijo se namreč povračilnih ukrepov nad prebivalci tega največjega sirskega mesta. V Washingtonu so zaskrbljeni, da bi lahko prišlo do novega pokola.

Obamova administracija je al Asada še enkrat pozvala k odstopu, eden od predstavnikov Bele hiše pa je za CNN potrdil, da so ZDA v zadnjih tednih povečale število stikov s sirskimi uporniki. "ZDA in druge države trenutno igrajo nekakšno svetovalno vlogo opoziciji,“ je dejal.

(Foto: AP)

Odzvali so se tudi V Rusiji. Kot so opozorili, Alepu grozi "tragedija", a je po njihovem mnenju kljub temu nerealistično pričakovati, da bodo oblasti nemo opazovale oboroženo zavzemanje mest.

"Sirske oblasti prepričujemo, da morajo narediti nekaj prvih potez," je na novinarski konferenci v Sočiju dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Priznal je, da mestu grozi tragedija, hkrati pa izpostavil, da ne gre upati, da bo vlada kar tako priznala, da ni ravnala pravilno in pristala na menjavo režima.

Moskva ne podpira al Asada, Iran Sirije v tako težkih časih "ne bo pustil na cedilu"

"To pač ni realistično, pa ne zato, ker bi si mi želeli tega režima, temveč, ker tako preprosto ne gre," je ocenil Lavrov in tako znova zavrnil očitke, da Moskva podpira sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Turčija, nekoč velika prijateljica Sirije, danes pa ena največjih kritičark sirske vlade, se je pridružila ustvarjanju vedno večjega diplomatskega pritiska na predsednika Baširja al Asada. Turški premier je v petek pozno ponoči dejal, da bi morale mednarodne institucije v tem primeru delovati skupaj.

Na nasprotni strani pa prijatelji sirskega režima kažejo svojo podporo. Iranski minister za energijo Majid Namjou je dejal, da njegova vlada "v tako težkih časih Sirije ne bo pustila na cedilu“, kar je poročala državna televizija Press TV. Državi naj bi v četrtek celo podpisali sporazum, s katerim bosta razširili delitev elektrike in vode.

(Foto: Reuters)

Analitiki zmago v mestih napovedujejo al Asadu, v ruralnih predelih pa upornikom

Spopad za Alep, ki je 355 kilometrov oddaljen od sirske prestolnice Damask, za obe strani velja za ključnega. Gre za trgovsko mesto, v katerem je veliko potencialnih zaveznikov režima, in sicer zlasti med poslovneži, ki bi lahko financirali vojsko. Uporniki bi s končnim zavzetjem tega mesta, ki je najpomembnejše na severu države, lahko vzpostavili zaščitno cono. Protirežimski upori v Siriji potekajo že 16 mesecev.

Vojaški strokovnjaki menijo, da bo številčnejša al Asadova vojska v Alepu in drugih večjih silah premagala upornike, večje težave pa bo imela v ruralnih predelih zlasti zaradi negotove zvestobe številnih vojakov. "Al Asadove sile bodo verjetno dosegle taktično zmago, ki bo predstavljala korak nazaj za upornike, režim pa bo skušal to dokazati kot vojaško nadvlado nad uporniki,“ je za Reuters pojasnil analitik Ayham Kamel, a hitro dodal, da so uporniške skupine iz dneva v dan močnejše, medtem ko so vladne sile vedno bolj šibke.