Polkovnik Sirske osvobodilne vojske Abdel Džabar al Okaidi domneva, da režim okrepitve v Alep pošilja, ker tam potekajo srditi boji, uporniki pa so prevzeli nadzor nad več četrtmi. V Alepu še naprej potekajo spopadi, številni vladni vojaki pa po trditvah upornikov bežijo, nekaj deset pa jih je prestopilo na opozicijsko stran. "Njihova morala je zelo nizka," je zatrdil Okaidi.

V več predelih Alepa so se danes režimske sile spopadle z uporniki. Spopadi so potekali pri lokalnem sedežu vladajoče sirske stranke Baas. 2,5-milijonski Alep je nedavno postal nova fronta v 16 mesecev trajajoči vstaji proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada.

(Foto: Reuters)

Po navedbah vodje opozicijskega Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmana je Alep za sirske upornike približno enakega pomena kot je bil Bengazi v času libijske vstaje za tamkajšnje upornike.

Po vsej državi je bilo danes do popoldneva ubitih najmanj 45 ljudi, večinoma civilistov, je še sporočil observatorij za človekove pravice. Največ žrtev so terjali spopadi v Alepu. Boji med drugim potekajo še v četrti Al Hadžar al Asvad v Damasku, eni zadnjih v prestolnici, ki je po desetdnevnih bojih še ostala v rokah upornikov.

Aktivisti: Sirske vladne sile v Damasku usmrtile enajst moških

Sirski aktivisti so objavili posnetek enajstih moških s strelnimi ranami ob strani glav. Aktivisti trdijo, da so trupla našli danes v damaščanskem okrožju Qaboun, usmrtile pa so jih sile, zveste predsedniku Bašarju al Asadu.

Posnetek prikazuje enajst okrvavljenih trupel, nekatera na ulici, nekatera pa v notranjosti zgradbe. Trije moški so bili očitno ustreljeni prek majice, ki so jih potegnili čez glavo, nekdo pa je klečal ob steni.

Opozicijska aktivistka, ki živi v bližini, je sporočila, da so moške aretirali pred petimi dnevi. "Aktivisti so jih našli danes. Mislijo, da so bili vsi ti moški v zaporu. Šele danes so uspeli vstopiti v to ulico, ki so jo prej zasedali pripadniki šabihe," je povedala za Reuters.

Od začetka konfliktov umrlo vsaj 18.000 ljudi

Asadove vojaške sile in militanti šabihe naj bi zakrivili že nekaj masakrov. Obtoženi so, da so 25. maja v provinci Homs ubili najmanj 108 ljudi, od tega polovico otrok. Pozneje so ta pokol potrdili tudi opazovalci Združenih narodov.

Opozicijski uporniki so tudi sporočili, da je danes v Damasku sirska vojska s helikopterji obstreljevala tarče v predelu Al Hadšar al Asvad na jugu prestolnice. O smrtnih žrtvah Sirski observatorij za človekove pravice za zdaj ne poroča.

Aktivisti so sporočili še, da je v Damasku od 15. julija, odkar se je nasilje močno povečalo, umrlo 1261 ljudi. Prejšnji teden je tako postal daleč najbolj krvav v celotnem času bojev, do sedaj pa je bilo od začetka nemirov letošnjega februarja v Siriji ubitih že najmanj 18 tisoč ljudi.

(Foto: AP)

"Kri mučenika. Junaka. Leva!"

"To je kri mučenika! Junaka! Leva!“ je kričal Mohamed Rašid in s prstom kazal na s krvjo popackano majico. "To je njegova majica. Čista je!“ Nor od žalosti je poljubil majico, nato pa so ga zaskrbljeni sorodniki odpeljali na varno. Le nekaj ur poprej je Rašid izvedel, da je bil njegov sin ubit v bitki za Alep. Star je bil 22 let. Bil je četrti fant iz gorske vasice, ki je umrl v boju za sirske uporniške sile.

Kar se je pred 17 meseci začelo kot miroljubno protestno gibanje, se je do danes spremenilo v krvav, oborožen upor. V Siriji se je v zadnjih mesecih oblikovalo na desetine uporniških bataljonov, ki so si nadeli imena kot so "Ščit Idliba“ ali pa "Brigada svobode“, po mestih pa tudi bataljoni vojaških upornikov. Uporniške skupine sestavlja ogromno vojakov, ki so dezertirali iz al Asadove vojske, pridružuje pa se jim vedno več civilistov – vse od študentov, trgovcev, prodajalcev nepremičnin in tudi številni člani vladajoče, al Asadove politične stranke.

Na pomoč upornikom prihajajo Turki in Libijci

V sirskih uporniških skupinah pa niso le Sirci, temveč tudi Turki in Libijci, poroča CNN, za ameriški medij je prostovoljni libijski vojak namreč povedal, da se bo gibanju v roku nekaj dni pridružil še cel vod oboroženih Libijcev. Nekateri se v Sirijo celo pretihotapijo, saj si tako želijo pomagati svojim prijateljem. A čeprav na pomoč upornikom prihajajo tudi vojaki izven meja, srž bojevnikov vendarle predstavljajo Sirci, ki jih je vsak dan več.

"V vojno hočem zaradi moje družine in domovine. Asad je vse pobil. Ubil je mojega bratranca. Uničil mojo vas. Uničil moj dom,“ je za CNN povedal 23-letni upornik, katerega cilj je ustanovitev lastne uporniške skupine. Zaenkrat ima na seznamu 40 rekrutov, ima pa le 15 kosov orožja. "Zmagali bomo.“

"Nocoj se moramo zoperstaviti al Asadu, sicer nas bo vse pobil,“ je s solzami v očeh povedal eden od upornikov.

"Če ga bomo našli, ga bomo ubili"

Ahmed Habib je celo desetletje delal v al Asadovi stranki Baath, pred osmimi meseci pa se je pridružil uporniškemu gibanju. "Ko je Bašar al Asad postal predsednik, smo želeli dobiti novo demokracijo,“ je dejal za BBC. "Hoteli smo svobodo za ljudi, a se to ni zgodilo. Dobili smo le nekaj novih avtomobilov in računalnikov. To ni nič,“ je zaklel v angleščini. "Al Asadu sporočamo, da bomo kmalu prišli do Damaska, v predsedniško palačo, to obljubimo! Naj odide, ko ima še čas, če ga bomo našli, ga bomo ubili.“

(Foto: AP)

V bližnjih državah že 120 tisoč beguncev

Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) pa je danes sporočili, da je v Jordaniji, Libanonu, Turčiji in Iraku registriranih že 120.000 sirskih beguncev, vendar so dodali, da so lahko dejanske številke veliko večje.

Številni begunci so odvisni od humanitarne pomoči, vendar v begunskih taborih primanjkuje prenočišč, vode, zdravil in živil. Tri četrt beguncev pa je po podatkih UNHCR žensk in otrok, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Turčija za tovornjake zaprla mejne prehode s Sirijo

Kot poroča turška državna televizija TRT, so se tamkajšnje oblasti odločile za zaprtje nekaterih mejnih prehodov s Sirijo, potem ko so jih na sirski strani zavzeli uporniki. Kot je povedal turški zunanji minister, so za tovornjake zaprli 13 mejnih prehodov na 911 kilometrov dolgi meji.

Vendar bo prepoved veljala samo za vstop tovornjakov v Sirijo, omejitve pa ne bodo veljale za vstop tovornjakov v Turčijo. Zaprtje bo Sirijo prikrajšalo za pomembno uvozno pot.

Sirska družina čaka na vstop v Turčijo. (Foto: Reuters)

Turčija je obenem zatrdila, da bo meja ostala odprta za begunce iz Sirije. V osmih begunskih taborih meje med Sirijo in Turčijo je nastanjenih več kot 43.000 sirskih beguncev.

Ko so prejšnji teden uporniki zavzeli mejni prehod Bab al Hava, so oropali in zažgali na desetine turških tovornjakov.

V Turčijo prebegnila še dva generala

V torek pa sta sirsko mejo s Turčijo prečkala še dva generala sirske vojske. Število generalov, ki so zbežali pred nemiri v Siriji, je tako naraslo na 27. Turčija je doslej ponudila zatočišče več deset dezerterjev iz sirskih varnostnih sil.