Važno je sodelovati, ne zmagati, je olimpijski slogan barona Coubertina. Toda olimpijcem, ki so z denarjem preskrbljeni za vse življenje, ne le za svoje, pač pa tudi za življenja svojih vnukov, je nedvomno precej laže. Igre v Londonu znova razkrivajo neenakovredna finančna izhodišča, s katerih so se na veliko tekmovanje podali vrhunski športniki.

Pravzaprav ni veliko najbogatejših med udeleženci iger v Londonu - samo 12 od 100 najbolje plačanih športnikov na svetu s Forbesove lestvice. Manjkajo bogati boksarji (Floyd Mayweather jr., Manny Pacquiao), vozniki formule ena (Fernando Alonso, Michael Schumacher, Lewis Hamilton), motociklisti (Valentino Rossi), igralci golfa (Tiger Woods, Phil Mickelson), nogometaši (David Beckham, Cristiano Ronaldo), športniki iz odmevnih severnoameriških lig (NHL, NFL, NBA), ki so na seznamu velike stoterice. Nekateri veliki šampioni pod težo svojih olimpijskih kolajn komaj hodijo, pa med stoterico bogatih ne morejo priti. Tudi sloviti ameriški plavalec Michael Phelps, čeprav na leto zasluži skoraj pet milijonov evrov. Da o manj odmevnih športih (veslanje, lokostrelstvo, gimnastika, judo…), v katerih prav tako vladajo serijski dobitniki medalj, sploh ne govorimo. Iz deseterice največjih zaslužkarjev letošnjih olimpijskih iger je tik pred zdajci izpadel poškodovani tenisač Rafael Nadal, ki bi sicer s 27 milijoni letne plače (6,5 turnirske nagrade, 30,5 milijona sponzorskih sredstev) zasedel četrto mesto.

In kdo so najbogatejši olimpijci v Londonu? Poglejmo si njihove letne zaslužke v evrih.

1. LeBron James

(košarka, ZDA)

Skupni zaslužek: 43 milijonov.

Plača: 10,5 milijona.

Sponzorji: 32,5 milijona.

Letos je z Miami Heat končno osvojil šampionski prstan lige NBA. Še ne 28-letni King James prihaja v London po olimpijsko zlato, ki ga že ima iz Pekinga 2008. Da ga medtem, ko bo igral, ne bo skrbelo, ali bo lahko avgusta plačal račune za elektriko, vodo, odvoz smeti, ga tolažijo velepogodbe z McDonald'som, s podjetjem Nike, Coca-colo, ki so ga porinili na četrto mesto najbolje plačanih športnikov na svetu. Obeta se mu še skok na azijsko tržišče, kar ga utegne na svetovni lestvici bogatašev potisniti še višje.

2. Roger Federer

(tenis, Švica)

Skupni zaslužek: 42,5 milijona.

Turnirski zaslužek: 6 milijonov.

Sponzorji: 36,5 milijona.

Sedemkrat je že osvojil odprto teniško prvenstvo Anglije v Wimbledonu, kamor se zdaj vrača še po olimpijski naslov. Pri 31 letih je The Fed Express po sponzorskem zaslužku verjetno najbogatejši športnik na svetu. Da ima bogato žepnino, med drugim skrbijo firme, kot so Nike, Wilson, Rolex, Credit Suisse…

3. Kobe Bryant

(košarka, ZDA)

Skupni zaslužek: 42 milijonov.

Plača: 16 milijonov.

Sponzorji: 26 milijonov.

Zaradi "lockouta" in pogajanj med šefi lige NBA in igralci je sicer izgubil nekaj milijonov svoje rekordne plače, a ima še vedno največji letni zaslužek v elitni košarkarski ligi. Pred kratkim je razburil javnost z izjavo, da bi sedanja ameriška reprezentanca premagala legendarno sanjsko moštvo z olimpijskih iger leta 1992, ko so igrali taki mojstri, kot so bili Michael Jordan, Larry Bird, Scottie Pippen, Charles Barkley, David Robinson, Magic Johnson, Pat Ewing… Najbolj slikovito je v medijih Bryantu odgovoril Bird, rekoč: "Proti Kobeju in tovarišem bi izgubili kvečjemu danes, ker že sto let nismo igrali košarke in smo že precej zarjaveli." Naslednja sočna iz Kobejevih ust: "Če v Londonu ne osvojimo zlata, nam vzemite ameriška državljanstva."

4. Marija Šarapova

(tenis, Rusija)

Skupni zaslužek: 22,5 milijona.

Turnirski zaslužek: 5 milijonov.

Sponzorji: 17,5 milijona.

Izbranka našega košarkarja Saša Vujačiča je lahko mirna: tudi Slovenec ni ravno pri revnih, saj je v zadnjih letih v NBA in v Turčiji že nabral čeden kupček milijonov, zato se v lepo Marijo ni zaljubil zaradi denarja, torej je ljubezen pristna. Tigrica iz Sibirije ima vrsto močnih sponzorjev (Head, Nike, Evian, Samsung…), nove izzive pa si je našla tudi v lastni verigi proizvodnje slaščic.

5. Kevin Durant

(košarka, ZDA)

Skupni zaslužek: 20,5 milijona.

Plača: 10 milijonov.

Sponzorji: 10,5 milijona.

Star je komaj 24 let, pa je bil že trikrat najboljši strelec lige NBA in bil prav tolikokrat izbran v prvo peterko lige. Je član moštva Oklahoma City Thunder, leta 2010 je bil z ZDA svetovni prvak. Njegov najmočnejši sponzor je Nike, z računa katerega mu bo v sedmih letih kapnilo skoraj 60 milijončkov. Prepričani smo, da bo na lestvici zaslužkarjev splezal še više.

6. Carmelo Anthony

(košarka, ZDA)

Skupni zaslužek: 18,5 milijona.

Plača: 12 milijonov.

Sponzorji: 6,5 milijona.

Melo, kot ga kličejo, igra za moštvo New York Knicks in je med najbolj prepoznavnimi obrazi lige NBA. Na leto zbere čeden kupček denarja, a ga nekaj tudi razdeli med tiste, ki ga nujno potrebujejo. Anthony je namreč reden donator v razne dobrodelne sklade in tudi zato ima veliko navijačev.

7. Novak Đoković

(tenis, Srbija)

Skupni zaslužek: 16,5 milijona.

Turnirski zaslužek: 9,5 milijona.

Sponzorji: 7 milijonov.

Zaradi uspešne sezone v letu 2011 se je Srb krepko dvignil na lestvici zaslužkarjev, čeprav pri sponzorjih še zdaleč ne dosega cifer, ki se vrtijo okoli Federerja ali Nadala. V olimpijskem Wimbledonu bo med glavnimi favoriti za zlato, hkrati pa si znova želi vrnitve na mesto številka ena svetovne jakostne lestvice.

8. Usain Bolt

(atletika, Jamajka)

Skupni zaslužek: 16,5 milijona.

Zaslužek na mitingih: 0,3 milijona.

Sponzorji: 16,2 milijona.

Puma mu na leto nameni sedem milijonov sponzorskih cekinov, Jamajčan pa je kot najhitrejši človek na svetu tudi sicer magnet za velike trgovske korporacije. V London ne prihaja v najbolj zgledni formi, a bosta njegova nastopa na 100 in 200 metrov kljub temu med najbolj gledanimi olimpijskimi dogodki.

9. Li Na

(tenis, Kitajska)

Skupni zaslužek: 15 milijonov.

Turnirski zaslužek: 1 milijon.

Sponzorji: 14 milijonov.

Najboljša kitajska teniška igralka je stara 30 let in ravno v zadnjem času je na zaslužkarski lestvici hitro napredovala. Lani je zmagala v Roland Garrosu in bila finalistka odprtega prvenstva Avstralije. Trenutno je enajsta igralka sveta. Ker prihaja z ogromnega kitajskega tržišča, so sponzorji (Mercedes, Samsung…) velikodušni.

10. Deron Williams

(košarka, ZDA)

Skupni zaslužek: 15 milijonov.

Plača: 13 milijonov.

Sponzorji: 2 milijona.

Branilec, ki blesti v zadnjih sezonah lige NBA. Njegov izlet v turški Bešiktaš, kamor je odšel zaradi lockouta, se je izkazal za pravo polomijo, pa čeprav naj bi takrat za eno samo sezono pokasiral štiri milijone evrov in čeprav je imel tudi lep preblisk v obliki 50 točk proti nemškemu Göttingenu v pokalu eurochallenge. No, v majici ameriške reprezentance je bil na pripravljalnih tekmah zelo suveren. (bi)