Tako Dragan Petrovec kot Katja Bašič, z Združenja proti spolnemu zlorabljanju, in tudi društvo za zaščito otrok Fokus na otrocih menijo, da je tovrstno izpostavljanje spolnih prestopnikov, ki niso bili obtoženi, bolje prepustiti organom pregona. Petrovec je prejšnji teden za Dnevnik.si dejal: "Anonimni bi povsem opravili svojo dolžnost, če bi to prepustili organom pregona in ne javnosti."

Petrovec o objavah Anonimnih: Zadevo bi bilo korektneje prepustiti organom pregona

Na vprašanje ali bi bilo potrebno spolne prestopnike izpostavljati, bodo najbrž vsi odgovorili pritrdilo, a zgolj tiste, ki so tudi s strani sodišča spoznani za krive. Za neizbrisen pečat ljudem, ki so zlorabili otroka, so se odločili v Avstraliji, Kanadi, na Irskem, Norveškem, v Veliki Britaniji in v Združenih državah Amerike, kjer že obstajajo registri spolnih prestopnikov. V kratkem pa ga bo dobila tudi sosednja Hrvaška.

Register storilcev kaznivih dejanj spolne zlorabe otrok na Hrvaškem bo tajen, zakon pa bo urejal tudi možnosti uporabe podatkov iz evidence pedofilov. Hrvaški pravosodni minister Orsat Miljenić je pojasnil, da bodo ministrstva določila tiste službe, v katerih so zaposleni v stiku z otroki, pri zaposlovanju v te službe bodo zahtevali potrdilo, da kandidat za delovno mesto ni registrirani pedofil. "Na ta način bomo vse osebe, ki vedo, da so v registru, odvrnili, da bi se prijavile v omenjene službe. Na tak način jim bomo tudi preprečili stike z otroki," je dejal na seji vlade.

Registri prinašajo dodatne omejitve

Register spolni prestopnikov, pod katerega spadajo tudi pedofili, je sistem, oblikovan tako, da državnim organom omogoča spremljanje gibanja in aktivnosti spolnih prestopnikov. V mnogih pravosodnih sistemih morajo spolni prestopniki upoštevati še druge omejitve, med drugim nastanitev, prepoved zadrževanja v bližini mladoletnikov, prepoved iskanja stanovanja v bližini šol ali vrtcev, prepoved posedovanja igrač ali drugih predmetov, ki bi lahko zanimali otroke.

V Evropski uniji želja po oblikovanju enotnega registra spolnih prestopnikov obstaja, čeprav bi lahko trajalo še leta, preden bi nastal, poraja pa se tudi vprašanje, kako učinkovit bi sploh bil. Poročilo organizacije za zaščito pravic otrok NSPCC iz leta 2007 je pokazalo, da države članice niso učinkovite pri izmenjavi policijskih kartotek in podatkov. Španija, Nemčija in Italija pa so v preteklosti večkrat poudarila, da register spolnih prestopnikov, kakršen obstaja v Veliki Britaniji, krši evropsko konvencijo o človekovih pravicah.

Poleg registra še test s poligrafom

V Veliki Britaniji zdaj razmišljajo, da bi poleg obveznega vpisa v register spolnih prestopnikov uvedli še obvezni test z detektorjem laži. Prestopnike bi, ko bi zapustili zapor, zaslišali, s tem pa naj bi preprečili možnost, da bi dejanje ponovili. V Britaniji je trenutno 750 spolnih prestopnikov, ki so na prostosti, ti pa bi, če ne bi uspešno opravili testa s poligrafov, romali nazaj v zapor. Vir iz Cameronove pisarne je za Guardian dejal: "Pomembno je zaščititi javnost pred spolnimi prestopniki. Tudi zaradi tega morajo biti pogoji, ko pridejo na prostost, strožji in učinkoviti."

Da pa strah pred spolnimi prestopniki lahko postane preobsežen, vedno znova dokazujejo Američani, ki imajo sicer najstrožja pravila glede spolnih prestopnikov in so bili tudi prva država, ki ga je uvedla. V času noči čarovnic, ko otroci obiskujejo hiše in prosijo za sladkarije, so si ameriški starši priskrbeli aplikacija Offender Locator, ki jim omogoča, da prek telefona poizvedo ali v njihovo bližini živi spolni prestopnik. Register spolnih prestopnikov namreč s pomočjo GPS sistema na zemljevidu določi lokacijo bivališč prestopnikov, z naslovi in imeni ter barvne fotografije za prepoznavo tistih, ki živijo v bližini, ter informacije o njihovih obsodbah.