Srbija na severu Kosova uradno nima svojih varnostnih sil, vendar pa so neimenovani viri za časnik povedali, da je na območju med 300 in 400 sodelavcev srbskega notranjega ministrstva. V tujini ocenjujejo, da je na severu Kosova celo od tisoč do dva tisoč srbskih obveščevalcev, še piše Blic.

Vprašanje umika policistov je po navedbah časnika izrednega političnega in varnostnega pomena tako za srbsko lokalno prebivalstvo kot za celotno regijo, vplivalo pa bo tudi na pogajanja o statusu severa Kosova.

Visoki predstavnik ZDA Philip Gordon je ob nedavnem obisku v Beogradu ter po srečanjih s srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem, mandatarjem za sestavo nove vlade Ivico Dačićem in vodjo Srbske napredne stranke (SNS) Aleksandrom Vučićem poudaril, da "ZDA lahko pomagajo in želijo pomagati", vendar pa Beograd ne sme več podpirati "ilegalnih varnostnih in sodnih struktur na severu Kosova".

Resolucija ZN o Kosovu 1244 iz leta 1999 Srbiji omogoča vrnitev določenega števila policistov in vojakov na Kosovo, a le v sodelovanju z mednarodno skupnostjo. Namesto tega je razvila policijske strukture in sodišča s sedeži po zasebnih hišah in brez javnih oznak.

Vojaški analitik Aleksandar Radić je za Blic ocenil, da so srbske varnostne sile na Kosovu resno politično in varnostno vprašanje, saj ZDA s tako zahtevo Srbijo dejansko obtožujejo, da vodi ofenzivno politiko. Srbske oblasti problema niso rešile, temveč so vzpostavile paralelne institucije, je še dejal Radić.

Eulex preiskuje požar na domnevnem množičnem grobišču na Kosovu

Misija EU na Kosovu (Eulex) je sprožila preiskavo požara na domnevnem množičnem grobišču na Kosovu, kjer naj bi bili pokopani srbski civilisti, ubiti med vojno v tej nekdaj srbski pokrajini. S požarom v rudniškem kompleksu Žilivode, kjer naj bi bilo grobišče, so se gasilci v ponedeljek borili več kot sedem ur, preden jim ga je uspelo pogasiti.

Kot je danes povedal predstavnik Eulexa Alan Robinson, vzrok požara za zdaj ni znan, so pa ognjeni zublji povzročili veliko škodo in zadali hud udarec prizadevanjem, da ugotovijo, ali se v jami resnično nahajajo trupla v vojni v letih 1998 in 1999 ubitih Srbov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Na požar so se danes že odzvali v Beogradu. Srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović je Eulex pozval, naj čimprej razišče vzroke požara. Po njegovih besedah namreč obstajajo indici, da je bil požar izzvan namerno s ciljem prikritja sledi za ubitimi, ki so bili odvrženi v jamo. Prav zato je po mnenju Bogdanovića treba hitro ugotoviti resnico.

Iz komisije kosovske vlade za pogrešane osebe so medtem sporočili, da so v sodelovanju z Eulexom dela na lokaciji Žilivode, to je iskanje morebitnih posmrtnih ostankov, danes že nadaljevali.

Izkopavanja na tem domnevnem grobišču, v katerem naj bi bila trupla 26 Srbov, trajajo že dve leti, po poročanju beograjske tiskovne agencije Beta pa so pred požarom načrtovali, da jih bodo končali v 10 do 15 dneh.

Med vojno na Kosovu je bilo ubitih okoli 10.000 ljudi, kaki 1800 jih še vedno velja za pogrešane.